Balon AGH

Po wielu tygodniach przygotowań Zespół AGH Space Systems wypuścił  do stratosfery balon z komórkami nowotworowymi na pokładzie. Celem eksperymentu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie było zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe. Lot odbył się w ramach międzynarodowego konkursu Global Space Baloon Challenge 2020.

„Projekt miał na celu zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe. W tym celu użyliśmy autorskich urządzeń pomiarowych, m.in. ulepszonej wersji licznika Geigera zastosowanego rok temu. Oprócz tego, gondola zawierała systemy lokalizacyjne i odzysku oraz niewielki aparat fotograficzny. Zdjęcia od razu nadawane były na pasmach krótkofalarskich, co pozwalało osobom zainteresowanym lotem na odbiór »na żywo«.  Misja zakończyła się pomyślnie. Sprawnie odzyskaliśmy sondę i dostarczyliśmy próbki do laboratorium” czytamy na profilu facebookowym AGH Space Systems.

Balon studentów AGH rozpoczął swój około dwugodzinny lot na Pustyni Błędowskiej, a wylądował w okolicy Dobczyc. Stratostat wzbił się na wysokość ok. 26 km, gdzie jego powłoka pękła, a gondola na spadochronie powróciła na ziemię.

Wyniki eksperymentu na komórkach nowotworowych poznamy za około 10 dni. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki współpracy z naukowcami z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Inspirację dla studentów z AGH Space Systems stanowił niedawny projekt doktora Joshui Chou i jego zespołu z University of Technology Sydney, w którym badał on oddziaływanie mikrograwitacji na komórki rakowe. W wyniku eksperymentu zespołu z Australii 80% badanych komórek nowotworowych przestało się ze sobą komunikować, a to z kolei bardzo obiecujący kierunek rozwoju medycyny.

Zespół AGH Space Systems działa od 2014 roku i specjalizuje się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich.

Źródło: agh.edu.pl, Facebook