Co dalej z obowiązkowym kursem w POZ

Duże emocje wzbudza ostatnio kwestia, czy rzeczywiście istnieje konieczność ukończenia do 31.12.2024 r. kursu z medycyny rodzinnej przez niektórych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

W pierwszej kolejności należy przekazać dobrą wiadomość – kiedy powstaje ten artykuł, trwają prace legislacyjne nad zmianą ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r., poz. 2527), zwaną dalej ustawą o POZ. Rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw skierowano 30 października 2024 r. do pierwszego czytania do Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia (Druk nr 757). Pierwotnie wskazany termin ukończenia kursu z medycyny rodzinnej ma zostać przesunięty o dwa lata, tj. z 31.12.2024 r. na dzień 31.12.2026 r., co oznacza, że przepisy dotyczące obowiązku ukończenia kursu wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2027 r. Zgodnie z założeniami projektu ustawodawca rozszerza także katalog lekarzy zwolnionych z  tego kursu o lekarzy legitymujących się co najmniej 10-letnią pracą jako lekarz POZ. Rozszerza także katalog podmiotów, które pokrywają koszty kursu, o jednostkę prowadzącą kurs oraz z wykorzystaniem środków unijnych. Projektowana zmiana przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej przewiduje także utrzymanie ważności deklaracji POZ oraz możliwości ich przyjmowania od nowych pacjentów po dniu 31 grudnia 2024 r., niezależnie od przystąpienia do zespołu POZ.

Proponowane rozwiązania mają na celu zapewnienie ciągłości w dostępie do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. I miejmy nadzieję, że ustawodawca zdąży wprowadzić zapowiadane zmiany do końca tego roku. Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy lekarze POZ:

– posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii,

– posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej i udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r.,

– posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych i udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r.,

zachowają status lekarza POZ… pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej do dnia 31 grudnia 2024 r.

Natomiast zwolnieni z obowiązku odbycia kursu są lekarze posiadający prawa nabyte na podstawie art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, tj. osoby, które uzyskały od właściwej okręgowej rady lekarskiej zaświadczenie potwierdzające posiadanie prawa do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Należą do nich lekarze, którzy pracowali w POZ przed 29 września 2007 r. i jednocześnie posiadali na ten dzień: specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, lub co najmniej 10-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (niezależnie od posiadanej specjalizacji). Jedynym terminem dla oceny obowiązku odbycia kursu z zakresu medycyny rodzinnej jest status lekarza na dzień 29 września 2007 r.

Konieczność odbywania kursu przez lekarzy udzielających świadczeń jako lekarze POZ, posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe, wzbudziła sprzeciw w środowisku i była szeroko krytykowana. Pomimo tej krytyki ustawodawca nie zrezygnował z konieczności odbycia kursu, a planowane zmiany oznaczają, że obowiązek odbycia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej nie znika, lecz jedynie przesuwa się w czasie (1 stycznia 2027 r.). Zgodnie z projektem zmniejsza się katalog osób zobowiązanych do jego odbycia, jednak w związku z przejściem z formy stacjonarnej na formę e-learningową ukończenie kursu będzie znacznie łatwiejsze. I to jest również dobra wiadomość.

mec. Anna Gut