Dwunasty zawodnik – apel do kibiców w sprawie szczepień

Im więcej kibiców zaszczepi się przeciw COVID-19, tym większa szansa na wspólne zwycięstwo w walce z epidemią. Dlatego wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzejem Matyją oraz przedstawicielami Wisły Kraków, Cracovii i Bruk-Bet Termalica Nieciecza, czyli klubów piłkarskich, które reprezentują Małopolskę na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, podpisali apel skierowany do kibiców „Szczepmy się! Bądźmy razem przeciw COVID-19!”. Częścią akcji będzie również organizacja punktów szczepień przy okazji najbliższych meczów Ekstraklasy.

 „Każdy kibic – ramię w ramię – powinien wziąć sprawy w swoje ręce i zaszczepić się przeciwko COVID-19. To jedyna skuteczna broń w walce z pandemią. To jedyna recepta, abyśmy jesienią mogli zasiąść na stadionach przy Reymonta, Kałuży czy w Niecieczy. Chcemy w tym najważniejszym dla nas meczu – meczu o zdrowie – rozgromić COVID-19! Mamy na to skuteczną taktykę: szczepionkę! W Małopolsce wykonano już prawie 3 mln szczepień, ale to wciąż za mało. Szczepmy się! Tak, aby po ostatnim gwizdku, bez żadnych obaw gratulować sobie zwycięstwa uściskami dłoni, czując się przy tym bezpiecznie (…) Nie chcemy już oglądać pustych aren sportowych. Chcemy słyszeć prawdziwy doping kibiców, który zatrzęsie fundamentami małopolskich stadionów” – czytamy w apelu.

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego 6 sierpnia br. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w trakcie którego podpisano cytowany apel,  nie zabrakło słów podziękowań ze strony wojewody prezesom klubów piłkarskich za życzliwe podjęcie inicjatywy, a prezesowi NRL za jej poparcie.  – To dla mnie niezwykle ważne, abyśmy jednoczyli się w imię wspólnego celu. Wszystkim nam zależy na tym, aby rozgrywki sportowe mogły odbywać się w formule, jaką pamiętamy sprzed pandemii – mówił wojewoda. Natomiast prezes NRL Andrzej Matyja, chwaląc podjętą przez wojewodę inicjatywę, stwierdził: Oby promowanie zasadności szczepień było wzorem dla innych wojewodów. Zwracając się do kibiców dodał: – Każdy kibic to dwunasty zawodnik. Wiemy, jak wygląda piłka nożna bez kibiców. Możliwe, że na stadiony będą mogły wchodzić tylko osoby zaszczepione lub z aktualnym testem. Zaszczepmy się dla dobra naszych drużyn.  

Głos zabrali także wiceprezes Wisły Kraków Maciej Bałaziński, wiceprezes zarządu MKS Cracovia SSA Jakub Tabisz oraz przedstawiciel prezes Bruk-Bet Termalica Nieciecza KS SA Stanisław Dziubla, klubów, które choć na co dzień ze sobą rywalizują, jednak w szczytnym celu potrafią się zjednoczyć. Padły też deklaracje odnośnie organizacji punktów szczepień na stadionach. Pierwszy uruchomiony zostanie 21 sierpnia na Cracovii przed meczem z Jagiellonią Białystok, kolejny – 28 sierpnia na Wiśle przed meczem z Legią Warszawa. Szczepienia dostępne będą dla wszystkich chętnych, nie tylko dla osób wybierających się na mecz.

opr. KD Źródło i zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie