EXPO Szpital

Około 380 łóżek, w tym co najmniej 20 respiratorowych – tak docelowo ma wyglądać kolejny szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Małopolsce, który w ciągu kilku tygodni powstanie na terenie EXPO Kraków. Adaptacją hal targowych na potrzeby walki z epidemią zajmuje się Chemobudowa Kraków, szpitalem „patronackim” będzie krakowski Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera.

Decyzja dotycząca przekazania nieruchomości, na której położone są obiekty EXPO, na cele związane z utworzeniem szpitala tymczasowego, została wydana przez Ministra Zdrowia już 23 października. Umowę w tej sprawie ze Spółką Targi w Krakowie wojewoda Łukasz Kmita podpisał 9 listopada. Ustalono, iż hale targowe mogą służyć chorym do 23 kwietnia 2021 roku. Szpital tymczasowy będzie uruchamiany etapami. Trwają już prace adaptacyjne – montaż instalacji do rozprowadzania tlenu, ścianek działowych, wykładzin itp. Wykonawca deklaruje, iż przystosowanie obiektów do potrzeb walki z epidemią zajmie ok. 3-4 tygodni. Jednocześnie gromadzony jest sprzęt dla tego szpitala. „Niezależnie od tego przygotowany został plan skompletowania zespołu medycznego. Powstanie on w oparciu o oddelegowanie pracowników z innych placówek. Ogromnym wsparciem będą też wolontariusze i osoby posiadające kwalifikacje medyczne i okołomedyczne, które zgłoszą się do pracy w szpitalu tymczasowym” – czytamy w oficjalnym komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, uzupełnionym o informację, iż na stronie internetowej MUW zamieszczono już formularz zgłoszenia dla ochotników.

Zarówno prace adaptacyjne, jak i samo funkcjonowanie szpitala tymczasowego mają być finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w ustawie „covidowej” z 31 marca 2020 r.

(Źródło – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)

Fot. MUW