Festiwal KultURO w sieci

Głównym celem organizowanego od czterech lat festiwalu KultURO jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. Festiwalowi towarzyszą wydarzenia artystyczne, a w jego ramach odbywają się akcje edukacyjne i konsultacje ze specjalistami. W tym roku, 30 września, rozpocznie się jego IV edycja – ze względów epidemiologicznych, jak większość podobnych jej imprez, w przestrzeni wirtualnej.  

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Piotr Chłosta (FEBU), kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, a także  gitarzysta w zespole rockowym EndoPower, w którym grają też inni specjaliści urologii – prof. Marcin Słojewski i prof. Tomasz Szydełko.  Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu w koncercie finałowym prócz EndoPower wystąpili także: Marek Piekarczyk z TSA, jazzman Janusza Grzywacza, Olek Klepacz oraz  grupa Akustyczna OpeRacja, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ. W ramach festiwalu można też było oglądać wystawę rysunków doktora Tomasza Wiatra z Kliniki Urologii UJ CM.

W tym roku koncert wyjątkowo się nie odbędzie. Organizatorzy skoncentrują się na działaniach prozdrowotnych, profilaktyce i działalności edukacyjnej dla mieszkańców Krakowa. W ramach KultURO 2020 przeprowadzony zostanie online cykl czterech seminariów, podczas których omawiane będą najbardziej aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki urologicznej. Otrzymał on wsparcie merytoryczne Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Już 30 września o godz. 10 będzie można wziąć udział w seminarium pn. „Co może zrobić lekarz rodzinny w chorobach układu moczowego” prowadzonym przez dr. hab. Tomasza Tomasika, prof. UJ, konsultanta wojewódzki ds. medycyny rodzinnej w Małopolsce, oraz lek. med. Tomasza Wiatra, specjalistę urologii.  Następnego dnia odbędzie się spotkanie pn. „Współpraca specjalisty urologia z lekarzem rodzinnym” prowadzone przez prof. Piotr Chłostę i lek. Rafała Kacorzyka. W kolejnych dniach będzie można wziąć udział w seminariach „Nowotwory układu moczowego – co pacjent wiedzieć powinien”  (prow. prof. Piotr Chłosta, lek. med. Anna Katarzyna Czech i lek. med. Katarzyna Gronostaj) oraz „Nim ukąsi pierwej szczeka – nie bój się psa – odpowiadamy na pytania”.

Na stronie https://kulturo.eu/ uruchomiono też specjalny formularz, poprzez który anonimowo będzie można zadać pytanie dotyczące profilaktyki urologicznej.

(źródło: kuturo.eu, opr. KD)