Inwestycje w małopolskie szpitale

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o przekazaniu ponad 16 mln zł 20 małopolskim szpitalom. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne służące przeciwdziałaniu, zwalczaniu i rozpoznawaniu COVID-19. Trafią one do placówek, które brały czynny udział w walce z epidemią. Środki pochodzą z Funduszu COVID-owego.

„To m.in. 15 inwestycji związanych z modernizacją instalacji tlenowych. Takie projekty będą realizowane np. w Szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie, placówkach w Nowym Targu, Nowym Sączu czy Suchej Beskidzkiej. Na liście inwestycji jest też przebudowa pomieszczeń, umożliwiająca utworzenie większej liczby stanowisk z dostępem do gazów medycznych w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie. Przy Szpitalu w Oświęcimiu powstanie Centrum Diagnostyczne, a w Szpitalu w Zakopanem zostanie rozbudowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W Szpitalu w Proszowicach zmodernizowany zostanie budynek Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego” – wyliczał podczas konferencji prasowej 18 marca br.  wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dodając: – Doposażamy szpitale. To gruntowne modernizacje i zakupy zapewniające nową jakość w terapii pacjentów. W przypadku większości zadań ich wartość jest tożsama z wartością dofinansowania, szpitale nie muszą zatem mieć wkładu własnego. Nowoczesny sprzęt, przebudowy czy modernizacje instalacji to też niezwykle istotne inwestycje podnoszące warunki pracy personelu medycznego. Możliwość wydzielenia części szpitala, w tym np. laboratorium, dla pacjentów zakażonych jest niezwykle ważna zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa pozostałych pacjentów, jak i personelu”.

Najwyższe środki w ramach I transzy trafią do następujących placówek:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu – 2 200 000 złotych na zadanie „Budowa Centrum Diagnostycznego oraz przebudowa fragmentu budynku Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu- w związku z COVID-19”;

• Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – 2 000 000 złotych na zadanie „Rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii”;

•Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie 1 500 000 złotych na zadanie „Rozbudowa sieci instalacji tlenowej wraz z modernizacją budynku tlenowni i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w związku z COVID-19”.

źródło: muw.pl