Konkurs nalewek rozstrzygnięty

19 listopada w Muzeum Farmacji UJ odbył się IX Konkurs Nalewek Własnej Receptury organizowany wspólnie przez krakowskie okręgowe izby lekarską i aptekarską. Choć impreza miała charakter kameralny, nalewek do degustacji nie brakowało. Każda spośród 20 zgłoszonych była wyjątkowa, bo przygotowana według autorskiego przepisu, często dopracowanego w najdrobniejszym szczególe, każda też miała swoją historię, których opowiadanie podczas degustacji jest nieodłączną częścią konkursu.

Na przykład próbując słodkiej nalewki z opuncji, można było usłyszeć opowieść o tym, ile poświęcenia wymagało zebranie kolczastych owoców kaktusa podczas urlopu na Cyprze. Można się było także dowiedzieć, co trzeba zrobić, by w nalewce z aronii nie zabić jej charakterystycznej cierpkości, albo że do przygotowania nalewki o nazwie Zielona czarodziejka prócz absyntu i dziurawca potrzebne jest też dzikie geranium, które nie tak łatwo znaleźć – rośnie jednak niedaleko domu dr. Zygmunta Madejskiego, ginekologa z Miechowa, laureata niejednego już konkursu nalewek i kolekcjonera karafek. „Nalewka Sybiraków powstaje na bazie owoców rokitnika, który ma dużo witaminy C – opowiada dr Madejski: – Na Syberii, w obozach, często zalewano je bimbrem i pito też dla zdrowia”. O zdrowotnych właściwościach nalewek wspominano zresztą podczas konkurs wielokrotnie.

Od lewej: Dariusz Kościelniak, Zygmunt Madejski i Przemysław Szybka

Nagrody przyznane zostały jednak nie za tę ich cechę –  co byłoby całkiem zrozumiałe, gdyż w jury byli głównie lekarze i farmaceuci (wiceprezes ORL Dariusz Kościelniak, Agata Bartoszek z biura OIL, wiceprezes OIA dr Przemysław Szybka oraz Maryla Lech, sekretarz OIA) – lecz za walory smakowe. Nagrodę prezesa ORL otrzymał wspomniany dr Zygmunt Madejski za dereniówkę na bazie owoców derenia i czarnej jagody leśnej. Doktor zdobył też nagrodę publiczności za nalewkę z kwiatu i korzenia czarnego bzu. Wyróżnienia OIL otrzymały Maryla Lech za nalewkę słodką aroniowo-malinową oraz dr farm. Lucyna Samborska z Dębicy za wytrawną sosnówkę.  

Dariusz Kościelniak, Elżbieta Perek, Maryla Lech, Przemysław Szybka

Nagrody Prezes OIA w Krakowie za nalewkę słodką otrzymał mgr farm. Tomasz Kloc z Bytomia za ciekawe smakowo „Sklepy cynamonowe” oraz mgr farm. Elżbieta Perek z Krakowa za  nalewkę o oryginalnym smaku – z opuncji. Wyróżnienie Prezes OIA za nalewkę wytrawną „sosnowa nutka zapomnienia” dostał mgr farm. Michał Marcinkowski z Gdyni, a za nalewkę słodką – mgr farm. Jadwiga Miśkiewicz z Krakowa za nalewkę wiśniowo-malinową.

Katarzyna Domin, fot. Jerzy Sawicz

Przepis na zwycięską nalewkę dr. Zygmunta Madejskiego w najbliższym wydaniu „GGL”