Koronawirus w Nowosądeckiem – będą badania przesiewowe

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podjął decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 dla mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Badaniami ma zostać objęta populacja około tysiąca mieszkańców tego regionu. Właśnie tam notuje się od pewnego czasu najwięcej nowych zakażeń w Małopolsce. Tylko 3 sierpnia z 78 pozytywnych wyników testów w kierunku koronawirusa w województwie, 29 dotyczyło Nowego Sącza (6) i powiatu nowosądeckiego (23). Wskaźnik zapadalności na 10 tys. mieszkańców w Małopolsce wynosi 11,28, a w powiecie nowosądeckim – 33,12, w mieście Nowy Sącz – 24,94.

Ze względów logistycznych jako punkt wykonywania wymazów wybrano parking przy budynku MUW w Nowym Sączu, przy ul. Wiśniowieckiego 127. Oferta badań przesiewowych zostanie skierowana do osób znajdujących się w kwarantannie, wskazanych przez Inspekcję Sanitarną. Mogą to zatem być nie tylko pracownicy firm, ale też ich rodziny lub osoby z dalszego kontaktu.

Wymazy będą pobierane przez żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Dziennie są oni w stanie pobrać do około 150 wymazów. Oczywiście kluczem w realizacji badań przesiewowych na taka skalę jest wcześniejszy kontakt z wytypowanymi osobami. Będzie się z nimi telefonicznie kontaktował przedstawiciel służb sanitarnych, wskazując kiedy (dzień i orientacyjną godzinę) dana osoba może się zgłosić do punktu wymazowego.

Zapraszanie na badania już się zaczęło. Same wymazy ruszą w środę 5 sierpnia. Do punktu wymazowego należy podjechać własnym samochodem i nie wysiadać z niego (także w początkowym punkcie wyczekiwania). Najpierw trzeba wypełnić ankietę i skierować się do kolejnego punktu, gdzie zostanie pobrany wymaz. Żołnierze będą pobierać wymazy przez 8 godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8.00-11.00, 12.00-15.00, 16.00-18.00.

Niezależnie od badań przesiewowych równolegle kontynuowane będą badania osób z największej grupy ryzyka (badania realizowane przez karetki wymazowe).

Żródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, opr. JGH