Koronawirus w odwrocie

15 maja liczba pacjentów chorych na COVID-19 hospitalizowanych w szpitalach Małopolski spadła poniżej 1000. Ostatni raz trzycyfrowy wskaźnik odnotowano 1 marca. Sukcesywnie zmniejsza się też liczba osób w najcięższym stanie. W połowie maja zajętych było 155 łóżek respiratorowych, podczas gdy w najgorszym okresie z respiratorów korzystało w Małopolsce 413 chorych.

Z raportów, które wojewoda Łukasz Kmita otrzymał 15 maja z małopolskich szpitali, wynika, że w tym dniu hospitalizowanych było 971 pacjentów z COVID-19 (w najgorszym okresie – ponad 3000). Obecnie dla pacjentów przygotowane są 2434 łóżka, w tym 270 respiratorowych. W szpitalach tymczasowych zajętych w tym dniu było 116 na 240 łóżek (w tym w krakowskiej hali EXPO – 40, a w CUMRiK-u – 66). Poniżej 30 ton spadło również dobowe zużycie tlenu w szpitalach – jeszcze kilka tygodni temu wynosiło ono 63 tony na dobę. Przypomnijmy, że maksymalny stan szpitalnej bazy „covidowej” w Małopolsce sięgał 4282 łóżek, w tym 482 respiratorowych. W tej chwili miejsca te są systematycznie uwalnianie.

Łączna liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w woj. małopolskim 15 maja wyniosła 1 251 246, w tym 337 131 osób było zaszczepionych dwiema dawkami.

– Jesteśmy na ostatniej prostej. Liczba pacjentów z COVID-19 przebywających w małopolskich szpitalach spadła poniżej tysiąca. Ostatnio taki trzycyfrowy wynik mieliśmy 1 marca. To pokazuje, jak długa i trudna walka związana była z trzecią falą epidemii. Dziękuję wszystkim, którzy byli i nadal są w nią zaangażowani. To był wielki, wspólny wysiłek. Pełne zwycięstwo nad koronawirusem dadzą nam szczepienia. Dlatego jeszcze raz zachęcam wszystkich do włączenia się do tego narodowego programu odpowiedzialności, jakim jest proces szczepień – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Fot. MUW