Krakowski Festiwal Filmowy

Najlepsze filmy dokumentalne zobaczymy w sieci

Krakowski Festiwal Filmowy przeniósł się do internetu. Dzięki temu w dniach od 31 maja do 7 czerwca mamy szansę zobaczyć znakomite produkcje dokumentalne światowego i polskiego kina.

Ten festiwal na dobrą sprawę nie powinien się odbyć. W końcu niemal wszystkie imprezy kulturalne zostały odwołane, a o wyjściu do kina możemy tylko pomarzyć. Jednak organizatorzy uparli się i wbrew wszystkiemu postanowili umożliwić miłośnikom dokumentów zobaczenie najnowszych produkcji. Szczególnie, że Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku 60. urodziny.

Choć nie będziemy mogli poczuć festiwalowej atmosfery, to jednak to, co może wydać się minusem, ma też swoją dobrą stronę. Dzięki temu, że filmy będą udostępnione w internecie, osoby zapracowane mają szansę obejrzeć ich znacznie więcej, niż udałoby się normalnie. Poza tym, organizatorzy zadbali o namiastkę wspólnotowości, która towarzyszy widzom podczas projekcji w kinie. Dlatego obrazy będą prezentowane w określonych godzinach, a po nich odbędą się spotkania z twórcami, prowadzone oczywiście online.

Jak co roku, zaplanowano uroczyste otwarcie festiwalu, na którym zostanie zaprezentowany specjalnie wybrany na tę okazję film. Będzie to „Pollywood” Pawła Ferdka. Reżyser chodzi w nim śladami Sama Goldwyna i braci Warner, którzy urodzili się w polskich sztetlach i stąd ruszyli na podbój Ameryki, by stać się potentatami hollywoodzkiej fabryki snów. To znakomity, pogodny dokument, który będzie jedynie preludium do trwających przez tydzień pokazów.

A odbywać się one będą w kilku kategoriach. Najważniejszą z nich jest międzynarodowy konkurs, w którym nagrodami są Złote i Srebrne Smoki. Wśród startujących w nim filmów znajdą się też polskie produkcje, np. „Alicja i żabka” w reżyserii aktorki Olgi Bołądź. Z kolei w konkursie filmów dokumentalnych o nagrody walczyć będą m.in. obrazy opowiadające o odległych zakątkach globu, takie jak „Wieloryb z Lorino”, przedstawiający lud Czukocji żyjący z polowania na morskie ssaki. Ciekawie zapowiada się też DocFilmMusic, w ramach którego prezentowane będą portrety nietuzinkowych artystów, takich jak bohaterowie filmu „Saul & Ruby”. To dwóch ponad 90-letnich Żydów, którzy wpadli na szalony pomysł, by założyć zespół i zagrać koncert w Polsce. Zainteresowanie może także wzbudzić biorący udział w konkursie polskim film „Fortunata”.  Przedstawia on historię słynnej, włoskiej modelki i jej przemiany religijnej.

Podczas festiwalu odbędzie się także premierowy pokaz filmu zatytułowanego „xABo. Ksiądz Boniecki”. Nie jest to zwykła filmowa biografia, ale opowieść o redaktorze „Tygodnika Powszechnego” utrzymana w konwencji dokumentalnego kina drogi.

Filmy konkursowe oraz pozakonkursowe, a tych też jest sporo, będą dostępne online po wykupieniu pojedynczego biletu w cenie 6 zł lub karnetu na wszystkie festiwalowe projekcje za 60 zł. Niezbędne informacje można znaleźć na www.krakowfilmfestival.pl

Magda Huzarska-Szumiec

Na zdjęciach: Kadry z filmu „Wieloryb z Lorino”