„Lekarze jak z bajki”. Kalendarz na 2021 rok

Pod koniec minionego roku 17 lekarzy z krakowskich szpitali wzięło udział w wyjątkowej akcji – w bajkowych strojach wykorzystywanych w spektaklach Teatru Groteska pozowali do zdjęć, które następnie znalazły się w kalendarzu na 2021 rok (więcej na ten temat piszemy w ostatnim wydaniu „GGL”). Kalendarz w cenie 50 zł można kupić pod adresem https://www.fzp.com.pl/22-kalendarz-lekarz-jak-z-bajki Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

 Na zdjęciu: dr hab. Mikołaj Spodaryk, ordynator Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Jak zaznacza pomysłodawca projektu dr Marcin Mikos, prezes Fundacji Zdrowia Publicznego oraz wicedyrektor Szpitala im. Dietla w Krakowie, celem akcji była nie tylko pomoc dla szpitali, lecz także odczarowanie sytuacji, w której lekarz z powodu zagrożenia koronawirusem musi się „ukrywać” pod kombinezonem, maseczką, goglami, co niewątpliwie wpływa na jego relacje z pacjentem, zwłaszcza tym najmłodszym. „Dzięki tej akcji chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami ciągle kryje się serdeczność i oddanie lekarzy chorym” – powiedział dr Mikos.

Lekarze (m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego, szpitali „Żeromskiego” i „Dietla”, 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, a także Szpitala Powiatowego w Bochni) wcielili się w role Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków. O aranżację zadbali  Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska. Zdjęcia wykonał Bartosz Siedlik.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwem Medycyna Praktyczna oraz Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie.

Na zdj. wyróżniającym: dr med. Joanna Streb, kierownik Poradni Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Źródło groteska.pl, profil facebookowy Teatru Groteska (opr. KD)