Lekarze żądają przeprosin

We wtorek, 13 października wicepremier Jacek Sasin, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, mówiąc o walce z pandemią stwierdził, iż według niego jednym z problemów jest zaangażowanie lekarzy. Wypowiedź J. Sasina cytuje m.in. portal interia.pl:

– Oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem, jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce – powiedział wg interia.pl wicepremier, dodając: – Naturalny, ludzki strach, ale on w środowisku lekarskim nie powinien występować.

Bardzo szybko na te bulwersujące słowa zareagowało środowisko lekarskie. W imieniu Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich, w których zrzeszeni są wszyscy medycy w Polsce – blisko 198,5 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, pismo do premiera Mateusza Morawieckiego skierowała dr Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Przytaczając radiową wypowiedź wicepremiera, lekarze określili oczekiwania: „(…) prosimy o udzielenie odpowiedzi, czy wypowiedziane przez Pana Jacka Sasina słowa są oficjalnym stanowiskiem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Jednocześnie oburzenie wyraził prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W piśmie skierowanym do wicepremiera Sasina po raz kolejny podkreślił, iż pandemia obnażyła wszystkie słabości polskiego systemu ochrony zdrowia, „wszystkie bolączki i wady, braki kadrowe, złą organizację, nieefektywność, niedofinansowanie”, przed czym lekarze wielokrotnie ostrzegali. Ponadto: „Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. (…) Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku…” – stwierdził profesor Matyja w liście do J. Sasina.

Warto przypomnieć, że wg oficjalnych danych od początku epidemii COVID-19 do 20 września z powodu zakażenia koronawirusem w Polsce zmarło 8 lekarzy, zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 1389 lekarzy i 113 lekarzy dentystów, hospitalizowano z tego powodu 225 lekarzy i dentystów, kwarantanną objętych w tym czasie było 10 192 lekarzy i 1035 lekarzy dentystów. Każdego dnia te liczby rosną.

(opr. jgh, źródło: interia.pl, ORL w Szczecinie, NRL)