Letnie Tanie Kinobranie

Dla wszystkich, którzy stęsknili się za normalnością, Kino pod Baranami proponuje wakacyjne projekcje pod hasłem Letnie Tanie Kinobranie. Jest szansa na nadrobienie zaległości filmowych z całego sezonu, a także na przypomnienie sobie dawno niewidzianych klasyków.

Kino pod Baranami jako pierwsze po przymusowym, epidemicznym zamknięciu zaczęło zapraszać widzów przed swoje ekrany. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad  bezpieczeństwa. Sama zastanawiałam się, jak to będzie siedzieć na widowni w maseczce, z co drugim pustym fotelem, mając wciąż z tyłu głowy, że to w gruncie rzeczy nie jest normalna sytuacja. Kiedy jednak zobaczyłam zestaw filmów proponowanych w cyklu Letnie Tanie Kinobranie, nie mogłam się powstrzymać. Okazało się, że diabeł nie taki straszny i nawet w takich warunkach można świetnie spędzić czas.

W programie tegorocznego wakacyjnego cyklu, który potrwa do końca sierpnia,  pokazanych zostanie ponad sto obrazów. Coś dla siebie znajdą tu koneserzy rasowych dramatów („Błąd systemu”, „Blue Jasmine”, „Królowa Kier”), fani komedii („Dżentelmeni”, „(Nie)znajomi”) oraz wielbiciele produkcji historycznych („1917”, „Van Gogh. U bram wieczności”, „Oficer i szpieg”). Bez wątpienia wiele satysfakcji dostarczą także filmy wymykające się klasyfikacji gatunkowej, takie jak: „Emma”, „Parasite”, „Lighthouse”.

Sporo pozycji liczy także spis filmowych autorów, których nieoczywiste i pełne osobistego stylu dzieła zawitają na kinobraniowe pokazy. Terrence Malick zaduma się nad sensem istnienia („Drzewo życia”), Xavier Dolan ponownie zachwyci nas wyczuciem stylu („Mama”), a Damien Chazelle dostarczy muzycznej adrenaliny („Whiplash”). W obsadach filmów pojawi się wiele rozpoznawalnych twarzy. Warto wypatrywać m.in. Willema Dafoe, Joaquina Phoenixa, Brada Pitta oraz Margot Robbie.

Jak co roku, Kinobranie zaprasza na nostalgiczną podróż w przeszłość, ku klasykom X muzy, które powrócą na ekrany, by zachwycać swoim ponadczasowym urokiem. Królowa powabu i elegancji, Audrey Hepburn, raz jeszcze zje „Śniadanie u Tiffany’ego”, Jack Nicholson ponownie zabłąka się w niegościnnych wnętrzach hotelu z „Lśnienia”, a Malcolm McDowell przypomni melodię „Singin’ in the Rain” w „Mechanicznej pomarańczy”. Filmowemu kanonowi będą towarzyszyć liczne filmowe nowości, wśród których nie zabraknie zdobywców prestiżowych nagród, takich jak „Teoria wszystkiego”, „Gorący temat”, „Judy” czy „MotylStill Alice”.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny jest na stronie www.kinopodbaranami.pl. Bilety na każdy film kosztują 9 zł, z wyjątkiem „Pięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 5 filmowych hitów po 10 zł. Równocześnie po raz pierwszy w tym roku Letnie Tanie Kinobranie odbędzie się także online – na platformie e-kinopodbaranami.pl, gdzie co tydzień pojawiać się będą dodatkowe filmy. Ale to już dla tych, którzy wciąż mają opór przed powrotem do kina.

Magda Huzarska-Szumiec

Kadr z filmu „Parasite”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Parasite