Na pierwszy rzut – 1275 dawek

Pierwsza, symboliczna dostawa do Polski 10 tysięcy szczepionek o nazwie Comirnaty przeciw COVID-19 firmy Pfizer została w  ilościach od 75 do maksymalnie 900 dawek rozdysponowana do wybranych szpitali węzłowych. Z przyznanych Małopolsce 1275 dawek najwięcej – 825 trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Po 75 dawek otrzymały szpitale im. L. Rydygiera i  im. S. Żeromskiego w Krakowie, im. św. Łukasza i  im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu i Szpital im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Na liście małopolskich szpitali węzłowych jest łącznie 30 placówek (https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych), które szczepionki będą otrzymywać w najbliższym czasie. 28 grudnia dotarła do Polski kolejna partia – 300 tysięcy dawek.

Wszyscy, którzy są szczepieni w pierwszej kolejności, należą do tzw. grupy 0, określonej, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, jako grupa szczególnego narażenia na zakażenie. Są to:

  • pracownicy szpitala węzłowego,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Szczepienie grupy „0” rozpoczyna się przed akcją szczepienia populacyjnego.

W szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, przeciw COVID-19 będzie szczepiony własny personel medyczny i niemedyczny, ale również pracownicy innych placówek medycznych. Potem rozpocznie się szczepienie kolejnych grup Polaków.

– Niemal 100 procent mieszkańców Małopolski ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego domu. Małopolski OW NFZ szczegółowo sprawdził wszystkie wnioski złożone do Narodowego Programu Szczepień. Wynika z nich, że prawie we wszystkich gminach Małopolski będą działać punkty szczepień. Zależało nam, aby każdy dorosły mieszkaniec Małopolski – niezależnie, czy mieszka w gminie miejskiej, czy wiejskiej – miał możliwość wykonania szczepienia jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Placówki, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów. Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe – organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień – powiedziała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.

Informacje o przebiegu akcji szczepień umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Fot. MUW w Krakowie