Odnowiono sale porodowe w „Żeromskim”

Zakończyła się przebudowa bloku porodowego w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie; był to ostatni etap modernizacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego tego szpitala. Przyszłe mamy będą rodziły w całkowicie odnowionych, przytulnych salach, których wystrój utrzymany jest w klimacie czterech pór roku. Znacząco zmieniła się także infrastruktura: wszystkie sale porodowe mają osobną łazienkę. Pacjentka w każdej chwili może skorzystać z prysznica w celu łagodzenia bólu, w jednej z sal jest także wanna do imersji wodnej.

Nowa jest cała aparatura medyczna schowana pod przyjaznymi panelami, sprzęt oraz meble, m.in. superfunkcjonalne łóżka, szafki, stołeczki, fotele, stanowisko do wypełnienia dokumentacji, kącik noworodka.

Położne zadbały o to, aby umożliwić pacjentkom poród aktywny i poród w pozycjach wertykalnych, dlatego na salach nie zabrakło szarf porodowych, drabinek, worków sako, piłek, mat. Osobiście zaangażowały się też one w pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy na zakup m.in. akcesoriów do kangurowania, koszul porodowych,  otulaczy, ręczników czy dekoracji do sal. Nie zapomniano także o tatusiach, dla których przygotowano stoliki i fotele, gdzie mogą oczekiwać na dziecko.

– To będzie najpiękniejsza porodówka w Małopolsce – przekonuje Anna Battek, położna z bloku porodowego.  – Zależało nam na stworzeniu domowej przytulnej atmosfery. Przecież kobiety przeżywają tu z nami najważniejsze chwile swojego życia – dodaje.

Koszt inwestycji wyniósł 510 tys. zł, w tym 350 tys. zł to dotacja Gminy Kraków, 160 tys. zł na remont porodówki przekazał Marszałek Małopolski. Część wyposażenia zakupiono z pozyskanych darowizn.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w „Żeromskim” działa ponad 60 lat; od początku jego istnienia przyszło na świat ponad 175 tys. dzieci (aktualnie rocznie ponad 2,5 tys.). Oddział wielokrotnie wygrywał ogólnopolskie akcje takie jak „Obywatel mama” czy „Rodzić po ludzku”.

(źródło: A. Górska, Szpital im. Żeromskiego, opr. KD)