Kontynuujemy nowy cykl artykułów, w których pragnęlibyśmy poświęcić szczególną uwagę lekom stosowanym wyjątkowo często w codziennej praktyce, ale niestety równie często bez znajomości wszystkich aspektów wpływających na skuteczność i bezpieczeństwo ich użycia.
Tym razem zamierzamy zwrócić uwagę na omeprazol, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (PPI) o wyjątkowo dużej liczbie indukowanych interakcji. Temu ważnemu lekowi poświęciliśmy już w „GGL” nieco miejsca, w artykule pt.: „Inhibitory pompy protonowej (PPI) – nie stosujmy bez wskazań”, nr 4/172, 2019. Teraz nieco szerzej o nagminnie pojawiających się w praktyce klinicznej interakcjach omeprazolu z innymi lekami.
Omeprazol (pochodna benzimidazolu) jest najdłużej dostępnym na rynku farmaceutycznym lekiem z grupy inhibitorów pompy protonowej. Dostępny jest nie tylko na receptę, ale i w sprzedaży odręcznej (OTC), co powoduje, że w praktyce spotykamy coraz większą liczbę niebezpiecznych interakcji tego leku u pacjentów stosujących jednoczasowo z omeprazolem także inne leki. Największa liczba interakcji omeprazolu jest skutkiem uwarunkowań farmakokinetycznych. Jest to związane bezpośrednio z tym, że omeprazol ma działanie hamujące w stosunku do dwóch bardzo istotnych w metabolizmie leków izoenzymów cytochromu P450, czyli 2C9 oraz 2C19. W sytuacji, gdy pacjent przyjmuje omeprazol jednoczasowo z lekami również metabolizowanymi przez te izoenzymy, dochodzi do podwyższenia ich stężenia w surowicy, a w wielu przypadkach do wydłużenia okresu półtrwania. W konsekwencji doprowadza to do pojawiania się objawów niepożądanych. Z uwagi na uwarunkowania farmakokinetyczne omeprazol charakteryzuje się farmakokinetyką nieliniową, a to z zasady sprzyja występowaniu współdziałań farmakokinetycznych.
Omeprazolu w żadnym wypadku nie należy stosować jednoczasowo z warfaryną i acenokumarolem. Połączenie to zawsze prowadzi do zwiększenia ryzyka krwawienia z powodu hamowania przez omeprazol metabolizmu przeciwzakrzepowych leków z grupy antywitamin K.
Drugą powszechnie zdarzającą się interakcją jest łączenie omeprazolu z fluorochinolonami. W tym przypadku dochodzi do synergicznego upośledzenia funkcji mitochondriów z całą gammą niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Bezpośrednią przyczyną upośledzenia funkcji mitochondriów jest zahamowanie przez omeprazol biochemicznej sprawności transporterów acylokarnityny.
Ważne! Z uwagi na niekorzystny wpływ na funkcje mitochondriów nie zaleca się stosowania omeprazolu u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.
W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego przy użyciu antagonistów wapnia z grupy pochodnych 1,4 dihydropirydyny (amlodypina, lerkanidypina, nitrendypina, felodypina) należy brać pod uwagę, że podawany jednoczasowo omeprazol nasili hipotensyjne działanie tych leków i tym samym zwiększy ryzyko wystąpienia niebezpiecznej hipotonii.
W tabeli nr 1 i 2 zebrano leki, z którymi jednoczasowo stosowany omeprazol może indukować interakcje farmakokinetyczne. Skutkiem bywają działania niepożądane o bardzo zróżnicowanym obrazie klinicznym.
Tabela 1. Leki metabolizowane przez izoenzym 2C9 cytochromu P450
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) | Leki kardiologiczne | Leki przeciwdepresyjne | Inne |
celekoksyb diklofenak ibuprofen indometacyna | kandesartan irbesartan losartan walsartan torasemid warfaryna rosuwastatyna | agomelatyna sertralina wortioksetyna | Sulfametoksazol, który wchodzi w skład produktu leczniczego Biseptol, Bactrim |
Warto zwrócić uwagę, że wśród leków NLPZ diklofenak w interakcji z omeprazolem doprowadza do komplikacji klinicznych głównie wtedy, gdy diklofenak jest użyty w dawce dobowej 150 mg. Na rynku farmaceutycznym dostępne jest połączenie diklofenaku w dawce 75 mg z omeprazolem w dawce 20 mg i właśnie to połącznie jest rekomendowane, gdy pojawia się konieczność jednoczasowego podania NLPZ z PPI.
Tabela 2. Leki metabolizowane przez izoenzym 2C19 cytochromu P450
Leki stosowane w neurologii i psychiatrii | Leki kardiologiczne | Inne |
citalopram escitalopram amitryptylina klomipramina fluoksetyna sertralina agomelatyna moklobemid prymidon | klopidogrel apiksaban doksazosyna prasugrel propranolol warfaryna | tofacitinib flibanseryna indometacyna metadon terbinafina worikonazol |
Dla obu ww. izoenzymów cytochromu P450 ryzyko interakcji jest wyższe w populacji tzw. wolnych metabolizerów, bowiem interakcje i ich objawy mają wtedy bardziej nasilony charakter. Wolny metabolizer to osoba, której organizm wyjątkowo wolno przetwarza substancję czynną zawartą w leku, zatem utrzymuje się ona w krwioobiegu znacznie dłużej niż w sytuacji prawidłowej. W Polsce, w przypadku opisywanych izoenzymów, wolnych metabolizerów identyfikuje się w liczbie do kilku procent populacji.
Piśmiennictwo z powyższego obszaru badań dostępne jest u Autorów.
Dr hab. Jarosław Woroń, prof. dr hab. Ryszard Korbut
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie