Pierwsze testy antygenowe w dystrybucji

Decyzją ministra Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dystrybucja testów antygenowych do wybranych podmiotów leczniczych. W Małopolsce blisko 30 tysięcy takich testów trafi do 42 placówek. Pierwsze partie już zostały przekazane pogotowiu ratunkowemu – poinformował 23 listopada Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Wynik testu antygenowego jest znany już po kilkunastu minutach. Oczywiście, nie jest on tak wiarygodny, jak wynik testu PCR, ale wykorzystanie testów antygenowych w badaniu pacjentów z podejrzeniem COVID-19 ułatwia ewentualne decyzje o hospitalizacji. Test antygenowy pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wprawdzie wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję COVID-19. 

Niezależnie od badań w placówkach medycznych, testy dostarczane są też do wojewodów jako dysponentów ratownictwa medycznego. Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że z 16 000 otrzymanych testów blisko 4400 przekazano do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 1700 trafiło do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1500 do PSPR w Tarnowie. 

Przypomnijmy, że Małopolska ma ponad 3,4 mln ludności.

(Źródło: Małopolskie Urząd Wojewódzki w Krakowie)

(Fot. MUW)