QS World University Ranking 2021

            Opublikowano wyniki prestiżowego dorocznego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie, organizowanego od 2004 roku. 15 polskich uczelni znalazło się w tysiącu najlepszych szkół wyższych ­ Uniwersytet Warszawski na 331. miejscu, Uniwersytet Jagielloński na 336. miejscu, Politechnika Warszawska na 511. oraz w przedziale 801-1000 (w kolejności alfabetycznej) AGH, Politechniki: Gdańska, Łódzka, Krakowska, Poznańska, Wrocławska, Uniwersytety: Łódzki, Śląski, im. Kopernika w Toruniu i Wrocławski. 

A oto dziesiątka uczelni uznanych za najlepsze w świecie:

  1. Massachusetts Institute of Technology (USA)
  2. Stanford University (USA)
  3. Harvard University (USA)
  4. California Institute of Technolgy (USA)
  5. University of Oxford (Wielka Brytania)
  6. ETH Zurich Federal Institute of Technology (Szwajcaria)
  7. University of Cambridge (Wielka Brytania)
  8. Imperial College London (Wielka Brytania)
  9. University of Chicago (USA)
  10. UCL (Wielka Brytania)

Na 11. miejscu znalazł się Uniwersytet Narodowy z Singapuru, jako pierwszy z kontynentu azjatyckiego. Natomiast z rywalizacji wycofały się uniwersytety indyjskie, uważając się za dyskryminowane (przypadły im miejsca w drugiej setce). W pierwszej setce znalazło się 26 wyższych uczelni należących do Stanów Zjednoczonych, 20 – Wielkiej Brytanii, 12 – Chin (głównie z Hongkongu i Tajwanu), po 6 z Japonii, Australii i Korei Płd., 4 ze Szwajcarii, po 3 z Kanady i Francji (Sorbona na 83. miejscu), po 2 z Holandii, Niemiec, Szwecji i z Singapuru. Nadto do pierwszej setki zakwalifikowano  jeszcze uczelnie z Argentyny, Belgii, Danii, Malezji, Nowej Zelandii i Rosji (im. Łomonosowa na 74. miejscu).

Organizatorzy rankingu informują, że kierowali się sześcioma kryteriami, m.in. opinią środowisk akademickich, oceną pracodawców, ilością cytowań w renomowanych czasopismach, liczbą studentów przypadających na wydział, liczbą studentów i pracowników  zagranicznych. Naturalnie pewien subiektywizm jest nieunikniony, ale przegląda się to z zainteresowaniem.

(opr. cis) 

źródło: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2020