Robot UVD w Centrum Radioterapii Amethyst

W wyniku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską na przełomie maja i czerwca br. do polskich szpitali trafi dziewięć najnowocześniejszych technologicznie urządzeń do dezynfekcji
i dekontaminacji pomieszczeń o nazwie UVD Robot. Urządzenie będzie działało m.in. w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie (taki sam model trafi również do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu). UVD Robot niweluje skupiska patogenów dzięki promieniowaniu UV-C i jest skuteczny w przeciwdziałaniu rozpowszechniania się Covid-19.

Roboty UVD umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna. W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, są one mobilne i w pełni autonomiczne.  

– Utrzymanie reżimu sanitarnego w czasie epidemii jest kluczowym wyzwaniem placówki leczącej nowotwory. Rak nie poczeka na zakończenie epidemii, dlatego prowadzimy wiele działań, aby funkcjonować nieprzerwanie. Zastosowanie nowoczesnego robota do dezynfekcji zwiększy bezpieczeństwo zarówno naszych pacjentów, jak i personelu medycznego – podkreśla Przemysław Zachwieja z zarządu Centrum Radioterapii Amethyst.

Celem wdrożenia autonomicznych robotów do dezynfekcji UVD Robot jest zapewnienie sterylnego środowiska w placówkach medycznych bez narażania personelu na niepotrzebne ryzyko. Technologia UVD Robota jest procesem fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C, które niszczą struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach (m.in. umywalki, uchwyty), ale także w powietrzu. Użycie robota nie wymaga zaangażowania personelu, transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a proces rozpoczyna się na zewnątrz dezynfekowanego pomieszczenia.

– Skrócenie czasu poświęconego na dezynfekcję pozwala personelowi medycznemu skupić się
na najważniejszych zadaniach, a jednocześnie usprawnia pracę szpitala na rzecz ochrony życia
i zdrowia pacjentów nie tylko w czasie pandemii, epidemii sezonowych chorób zakaźnych, ale także
w przypadku codziennej pracy szpitala – podkreśla Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce. Producent UVD Robota, duńska firma UVD Robots, natomiast zaznacza, że urządzenia tej generacji wyznaczają standard autonomicznej dezynfekcji
na świecie. Są obecne w ponad sześćdziesięciu krajach świata, na siedmiu kontynentach.

(źródło: Amethyst Radiotherapy Poland, opr. KD)