Słowa wsparcia dla Białorusinów

Nie ustają protesty za naszą wschodnią granicą. Do walczących o swoją przyszłość Białorusinów z całego świata płyną słowa poparcia. Skierował je do protestujących także prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie lek. dent. Robert Stępień.

„Do naszych Przyjaciół Białorusinów”

W imieniu Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie i wszystkich członków naszej Izby pragnę przekazać wyrazy solidarności i wsparcia dla narodu białoruskiego w dramatycznym czasie jego walki o wolność, demokrację, praworządność.

Szczególne słowa wsparcia kierujemy do naszych Koleżanek i Kolegów Lekarzy na Białorusi. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, z jak wielkim zaangażowaniem i odwagą pomagacie wszystkim poszkodowanym w nierównej walce z państwowym aparatem przemocy oraz sami manifestujecie dążenie do poszanowania podstawowych swobód obywatelskich, wychodząc z pokojowymi demonstracjami na ulice.  

A przecież jednocześnie, jak cały świat, musicie zmagać się z pandemią COVID-19. To także nierówna walka, także bezwzględny przeciwnik. Wiemy, że na Białorusi nie zawsze starcza nawet najbardziej podstawowych środków ochrony, brakuje możliwości ratowania życia własnego i Waszych pacjentów. Tymczasem zamiast wsparcia docierają do Was karetki osób ciężko, niekiedy śmiertelnie poszkodowanych w ulicznych manifestacjach i przepełnionych aresztach. Jednak nie pozwalacie się zastraszać, nie pozwalacie zwyciężać złu. Pozostajecie wierni etyce lekarskiej i z poświęceniem pomagacie ofiarom sił rządowych.

W tych dramatycznych dniach myślą jesteśmy z Wami, potępiając wszelki terror i represje. To naród tworzy państwo, a Białorusini chcą swoje państwo zmienić. W tym dążeniu możecie liczyć na nasze poparcie.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie

Lek. dent. Robert Stępień