Sukces okulistów ze Szpitala im. Żeromskiego

Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie z wykorzystaniem specjalnej protezy zaintubowali drogi łzowe u 11-letniej dziewczynki. Był to pierwszy tego typu zabieg u dziecka w Małopolsce. Dziewczynka trafiła do szpitala z urazem powieki, do którego doszło podczas zabawy z psem, oraz z bolesnym, uporczywym łzawieniem. Dzięki zabiegowi lekarzom udało się nie tylko zatrzymać łzawienie, ale także w jak najbardziej fizjologiczny sposób odtworzyć uszkodzone struktury dróg łzowych i powieki.

Dr Małgorzata Woś, kierownik Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim” poinformowała, że do tej pory stosowano w takich przypadkach inne, mniej przyjazne metody leczenia: – Postanowiliśmy wykorzystać dostępne na rynku możliwości i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Dzięki temu uszkodzone drogi łzowe goją się w maksymalnie fizjologiczny sposób.

Po kilku miesiącach dren zostanie usunięty. Dziewczynka jest już w domu, pozostaje pod opieką specjalistów. Rana goi się dobrze, a dziecko nie uskarża się na żadne dolegliwości.

Jeśli podczas urazu powieki dochodzi do naruszenia ciągłości struktur tworzących drogi łzowe, zazwyczaj przerwaniu ulega dolny kanalik łzowy (aż 6 razy częściej niż kanalik łzowy górny), który odprowadza 80 proc. łez. Prawidłowe zaopatrzenie chirurgiczne rany jest niezbędne, aby nie pojawiło się uporczywe łzawienie. Oddział Okulistyczny w „Żeromskim” jako jedyny w regionie specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu zaburzeń dróg łzowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

(Źródło: Szpital im. S. Żeromskiego)

Fot. Archiwum GGL