Upamiętniono ordynatorów w Szpitalu im. Żeromskiego

Na 7 grudnia br. zaplanowane były w Centrum Kongresowym ICE uroczystości związane z obchodami jubileuszu 65-lecia Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej zostały one odwołane. Zgodnie z planem odprawiona została jednak w tym dniu w opactwie Cystersów w Mogile msza święta w intencji Pacjentów i Pracowników Szpitala. Tuż po niej uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszych ordynatorów Szpitala im. Żeromskiego (wmurowano ją na zewnątrz – przy wejściu głównym do budynku Szpitala).

W środku od lewej: dr Jerzy Friediger, Łukasz Kmita i Antoni Fryczek

Tablicę zaprojektował i wykonał Karol Badyna z ASP w Krakowie. W jej uroczystym odsłonięciu prócz dyrektora Jerzego Friedigera i pracowników szpitala udział wzięli m.in.: Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski, Antoni Fryczek, sekretarz Miasta Krakowa, Robert Stępień, prezes OIL w Krakowie, Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Zbigniew Nowak, komendant miejskiej policji w Krakowie.

Na liście upamiętnionych ordynatorów są także nazwiska lekarzy silnie związanych z odrodzonym samorządem lekarskim, w tym jego współorganizatora dr. Jerzego Lebiody czy pierwszego rzecznika odpowiedzialności zawodowej OIL w Krakowie dr. Jana Deszcza.

opr. KD