Wystawa Wojciecha Walkiewicza w Izbie

Wieczorem 21 września w siedzibie krakowskiej Izby odbył się wernisaż wystawy Wojciecha Walkiewicza, fotografa, dokumentalisty, operatora filmowego, pt. „Druga Jesień”. Jej tytuł jest nawiązaniem do twórczości Brunona Schulza (Senat ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza), a także miejsca, z którym jest najbardziej kojarzony – Drohobycza. To właśnie w tym mieście, w latach 2014-16, zostały wykonane – przy wykorzystaniu różnych technik fotograficznych, w tym m.in. za pomocą camera obscura – prezentowane prace.

W środku: Wojciech Walkiewcz

Wystawie towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego „Maski”, nagranego m.in. w drohobyckiej synagodze. Jego tematem są przygotowania i premiera przedstawienia pod tym samym tytułem, będącego upamiętnieniem wydarzeń z 19 listopada 1942 r., kiedy to podczas likwidacji getta w Drohobyczu Niemcy zamordowali 230 Żydów – wśród nich znalazł się Bruno Schulz. Film nakręcony został w 2014 r., tuż po rozpoczęciu wojny na Krymie. Jest wspólnym dziełem artystów z Polski i Ukrainy, w tym dyrektora teatru Alter Andrija Yurkevycha, który dziś walczy w obronie swojej ojczyzny. Zarówno film, jak i prezentowana wystawa to pewnego rodzaju hołd złożony walczącym Ukraińcom.

Po projekcji filmu w auli OIL odbyła się dyskusja z udziałem Wojciecha Walkiewicza, dotycząca jego twórczości, jak również postaci Brunona Schulza. Poprowadził ją prof. Waldemar Hałdki, przewodniczący Komisji Kultury OIL (współorganizator, wraz z Unią Polskich Pisarzy Lekarzy, całego wydarzenia).

Wystawę można oglądać do 15 października 2022 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10-14.30 w ogrodzie zimowym oraz piwnicach Okręgowej Izby Lekarskiej przy ul. Krupniczej 11a.

Tekst i zdjęcia Katarzyna Domin