Zaszczep się po sumie

„Niedziela szczepień na Podhalu” – to kolejna akcja wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, mająca ułatwić Małopolanom jeszcze szerszy dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. Tym razem – wspólnie z Archidiecezją Krakowską oraz przedstawicielami podhalańskich samorządów – wojewoda zaprasza do punktów szczepień zlokalizowanych w 6 parafiach, w powiatach nowotarskim i tatrzańskim, w gminach o najniższych w kraju wskaźnikach szczepień.

To właśnie Podhale najgorzej wygląda na mapie szczepień.  Cztery gminy z tego regionu mają poziom wyszczepialności niższy niż 15%, podczas gdy w niektórych małopolskich gminach w pełni zaszczepiła się już połowa mieszkańców. Dlatego też sięga się po najwyższe autorytety i w niedzielę 18 lipca na tym terenie można będzie połączyć szczepienie z udziałem w mszy świętej. Punkty szczepień będą działać w sześciu parafiach i rozpoczną swoją pracę wraz z pierwszymi mszami w tych kościołach.

– Bardzo dziękuję Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, który wyraził zgodę na promocję akcji szczepieniowych w parafiach. Głos w kwestii szczepień autorytetów społecznych, duchowych czy sportowych jest niezwykle istotny. Tę specjalną akcję organizujemy z myślą o gminach, w których jest najniższy poziom szczepień – mówił 15 lipca wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas specjalnej konferencji prasowej.

MAŁOPOLSKA – gminy z najniższym poziomem szczepień (stan na 15.07.2021 r.)

Miejscowość Powiat Liczba mieszkańców% osób  w pełni zaszczepionych
Radgoszczdąbrowski 7 45319,8
Laskowalimanowski 8 19519,5
Poronintatrzański 11 715 18,9
Niedźwiedźlimanowski 7 37918,6
Jabłonkanowotarski 18 72117
Szaflarynowotarski 11 11514,9
Biały Dunajectatrzański 7 16614,5
Lipnica Wielkanowotarski 6 01213,3
Czarny Dunajecnowotarski 22 59213,2

Tymczasowe punkty szczepień będą 18 lipca otwarte w:

  • parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej 583,
  • parafii Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu – Rynek 34,
  • parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach – ul. Kościelna 1,
  • parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu – ul Jana Pawła II 202,
  • parafii św. Anny w Zębie (gmina Poronin) – ul. św. Anny 1/3,
  • parafii Najświętszego Serca Pan Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej – ul. Kościuszki 11.

Szczepienia w tych punktach przeprowadzą od godz.  7.30 do 15.30. dwa szpitale: Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. Każdy z sześciu punktów otrzyma 300 szczepionek jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson.

– Bądź zdrów i szczep się! Uczyń to dla siebie, w najbliższą niedzielę, przy Kościele w Białym Dunajcu – zachęca Andrzej Jacek Nowak, wójt gminy Biały Dunajec.

– Mieszkańcy Podhala szczególnie mocno ucierpieli w wyniku pandemii COVID-19. Wykorzystajmy czas, działajmy i zapobiegajmy, aby już nie chorować – dodaje wójt gminy Poronin Anita Żegleń.

– Szczepienie to nie tylko twoja sprawa. To sprawa życia i zdrowia innych – przypomina wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.

Do 15 lipca w Polsce wykonano prawie 32 mln szczepień. Osób w pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln. W Małopolsce wykonano prawie 2,7 mln szczepień, a osób w pełni zaszczepionych jest blisko 1,2 mln.

Źródło (tekst i grafiki): Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie (opr. jgh)