Pierwszy PSP wkrótce w Olkuszu

Plany związane z realizacją w Małopolsce rządowego projektu masowych szczepień przedstawił 15 kwietnia wojewoda Łukasz Kmita. Zgodnie z założeniami, w PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 szczepień. Punkty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Mapa małopolskich Punktów Szczepień Powszechnych obejmuje obecnie 43 lokalizacje. Została przygotowana przez Małopolski Oddział NFZ, w oparciu o wstępne propozycje samorządów. Ponieważ końcowe ustalenia jeszcze trwają, ostateczną listę PSP dopiero poznamy.

Jedno wiadomo – w Małopolsce pierwszym Punktem Szczepień Powszechnych będzie hala sportowo-widowiskowa w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Wiejskiej w Olkuszu. Ten PSP będzie prowadzony przez Nowy Szpital w Olkuszu. Punkt będzie działał pod patronatem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, zaś – jak w przypadku wszystkich Punktów Szczepień Powszechnych – środki na jego funkcjonowanie zostaną przekazane z budżetu państwa, za pośrednictwem wojewody.

Jak poinformował Urząd Wojewódzki, wybór właśnie tej lokalizacji został podyktowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest deklarowana szacunkowa dzienna liczba szczepień, które będą tam wykonywane – nawet 700 dziennie. Taka liczba odpowiada szacunkom w odniesieniu do obiektów w Krakowie i Tarnowie. Również 700 szczepień dziennie zadeklarowano w hali sportowej Arena Jaskółka w Tarnowie czy w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie. Większe liczby dziennych szczepień dotyczą tylko Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie (750) i takich obiektów, jak Tauron Arena Kraków czy Hala Sportowa WKS Wawel (po 1000).

Nie bez znaczenia jest to, że powiat olkuski sąsiaduje z województwem śląskim, które ciągle zmaga się ze szczególnie trudną sytuacją epidemiczną. (…) Ponadto spora grupa mieszkańców tego powiatu pracuje w przemyśle na Śląsku – w Hucie Katowice, koksowni „Przyjaźń” czy kopalniach.

 Do 15 kwietnia w całej Polsce wykonano 8 223 370 szczepień, w tym 6 033 075 pierwszą dawką i 2 190 295 drugą. W Małopolsce wykonano 660 909 szczepień, w tym  drugą dawką 174 696. Dzienna liczba szczepień w Małopolsce to obecnie prawie 20 tys.

(Tekst i grafiki – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)