Redaktor Stefan Ciepły laureatem Honorowej Złotej Gruszki

Redaktor Stefan Ciepły, współtwórca i przez wiele lat sekretarz redakcji „Galicyjskiej Gazety Lekarskiej” wydawanej przez krakowską Izbę Lekarską, został 25 kwietnia wyróżniony Honorową Nagrodą Złotej Gruszki, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy za całokształt pracy dziennikarskiej.

red. Stefan Ciepły

Redaktor Ciepły, z pochodzenia warszawianin, od dziecka marzył, by zostać dziennikarzem. To marzenie po raz pierwszy spełnił zaraz po maturze, kiedy w 1957 roku pracował jako redaktor techniczny w popularnym wówczas tygodniku „Świat”. Przygodę przerwało jednak powołanie do wojska. Później były studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po dyplomie redaktor Ciepły pozostał już w Krakowie. Karierę zawodową rozpoczął jednak nie od pracy reportera. Był m.in. kierownikiem studenckiego Klubu „Pod Jaszczurami”, współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Zakopanem i „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Dziennikarska ścieżka zaczęła się w redakcji czasopisma „Student”. Następnie był popularny w tamtych czasach tygodnik studencki „ITD” i parę innych tytułów, w końcu „Gazeta Krakowska”. Kiedy w stanie wojennym redaktor Ciepły został, jak wielu „nieprawomyślnych” dziennikarzy, pozbawiony pracy, znalazł miejsce w krakowskim „Życiu Literackim”.

Od 1997 roku redaktor Stefan Ciepły związany jest z „Galicyjską Gazetą Lekarską”, przez 20 lat kierował pracami redakcji jako jej sekretarz. Choć nie pełni już formalnych funkcji, nadal jest w redakcji niezastąpiony. Także w krakowskiej OIL jest postacią ikoniczną. To redaktorowi Ciepłemu Izba zawdzięcza m.in. dwie wspaniałe monografie, dwutomowe „Wypisy z dziejów samorządu lekarskiego i medycyny w Krakowie”, obejmujące lata 1893-1945 oraz 1989-2015. Zasługi Redaktora dla Izby są nie do przecenienia.

Dziennikarskie Nagrody – Zielonej Gruszki (dla dziennikarzy na progu kariery), Złotej Gruszki (za dotychczasowy dorobek i obecne osiągnięcia) oraz Honorowej Złotej Gruszki są przyznawane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (którego red. Ciepły był zresztą kiedyś przewodniczącym). Wyboru nagradzanych dokonuje kapituła złożona z przedstawicieli zarządu SDRP oraz laureatów z poprzednich lat. Po raz pierwszy Złotą Gruszkę przyznano w 1987 roku, Nagroda Honorowa jest wręczana od roku 2001, a Zielona – od 2004. Uroczystość ich wręczenia odbywa się corocznie wiosną, w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, w zabytkowej i przepięknej Sali Fontany (nota bene w kamienicy będącej przed wojną własnością krakowskiej Izby Lekarskiej).

Mateusz Półchłopek, Stefan Ciepły, Katarzyna Janowska

W tym roku poza redaktorem Ciepłym uhonorowani zostali – Złotą Gruszką red. Katarzyna Janowska, specjalizująca się w problematyce kultury dziennikarka warszawska, która karierę zaczynała w „Gazecie Krakowskiej” i z Krakowa pochodzi, oraz Zieloną Gruszką – red. Mateusz Półchłopek, krakowski reporter TVN24.

Podczas uroczystości specjalne wyróżnienie odebrał także blisko 96-letni red. Kazimierz Przeździecki, legenda krakowskiego dziennikarstwa sportowego, przez całe zawodowe życie związany z PAP, któremu prof. Jacek Majchrowski wręczył odznakę Honoris Gratia, przyznawaną osobom zasłużonym dla Krakowa.

Redaktorowi Ciepłemu serdecznie gratulujemy i z całego serca życzymy mnóstwo zdrowia oraz sił do dalszej pracy, która jest Jego największą pasją…  (jgh)