W dniach 22 – 23 września odbyła się XXII już Ogólnopolska Konferencja „Polka w Europie”, której głównym celem jest edukacja dziennikarzy zajmujących się w polskich mediach medycyną i ochroną zdrowia. Spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia służą też wymianie informacji między ekspertami różnych dziedzin medycyny. Jednym z patronów „Polki” jest od lat Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie.
Ponad 20 wykładów, specjalna sesja stomatologiczna oraz debata ekspertów pod hasłem: Czy realna jest poprawa organizacji systemu ochrony zdrowia na cito? – program tegorocznej „Polki w Europie” był jak zwykle bardzo bogaty, a grono ekspertów biorących udział w konferencji imponujące. Spotkanie odbywało się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Warszawie oraz online – więc uczestniczyli w nim dziennikarze z każdego zakątka kraju, z najróżniejszych mediów, zarówno największych stacji telewizyjnych, jak i małych, lokalnych portali informacyjnych i gazet.
Temat przewodni konferencji brzmiał „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wyzwania dla polskiej ochrony zdrowia”. W podtekście pytano czy istnieją szanse, żeby nasz kraj dogonił Zachód, m.in. stosując w codziennej praktyce nowe, bardziej efektywne niż dotychczas rozwiązania. Uczestniczący w spotkaniu eksperci przede wszystkie podkreślali znaczenie profilaktyki. Niestety, wszystkie badania dowodzą, że w naszym kraju po pandemii wzrosła liczba osób zbyt często sięgających po alkohol a także liczba palących papierosy. O dziwo – w większym stopniu dotyczy to kobiet niż mężczyzn. Nasze społeczeństwo coraz częściej ma też problem z nadwagą i otyłością – takie m.in. zmiany ujawnił Narodowy Test Zdrowia Polaków 2023, który omówili prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP oraz dr Anna Zimny-Zając, redaktorka naczelna portalu Medonet, który przeprowadza test.
Skutkiem naszych wyborów jest oczywiście zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi i wieloma schorzeniami, u podłoża których leży tryb życia. Omawiano np. znaczenie prawidłowego stężenia pierwiastków takich jak. np. selen czy cynk na rozwój niektórych nowotworów i skuteczność terapii onkologicznych (prof. Jan Lubiński z PUM w Szczecinie), możliwości profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych (dr Anna Filipek-Gliszczyńska) i wiele innych szczegółowych zagadnień.
Wśród nowości prezentowanych podczas „Polki w Europie” warto wyróżnić możliwości terapii dziecięcego porażanie mózgowego z wykorzystaniem własnej krwi pępowinowej dziecka. Terapia ta, stosowana już m. in. w USA, w październiku będzie dostępna także w Polsce – zapowiedziała prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z USD w Lublinie.
Nie mogło zabraknąć wykładów o epigenetyce, sztucznej inteligencji i wielu innych problemach medycznych i ochrony zdrowia oraz specjalnej sesji stomatologicznej. Punktem specjalnym programu była wieńcząca pierwszy dzień konferencji debata ekspertów na temat możliwości szybkiej poprawy jakości opieki zdrowotnej w Polsce, w której uczestniczył m.in. dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, ale też przedstawiciel krakowskiej Izby. Specjaliści różnych dziedzin medycyny i różnych obszarów opieki zdrowotnej wskazali wiele przykładów działań, które błyskawicznie poprawiłyby jego funkcjonowanie. Ale o nich i o całej konferencji szerzej w najbliższym wydaniu „Galicyjskiej Gazety Lekarskiej”…
(tekst i zdjęcie: jgh)