Miłosierny Samarytanin roku 2023

Przytłoczeni negatywnymi wiadomościami często zapominamy o tym, jak dużo jest wokół nas ludzi dobrego serca, bezinteresownie, często spontanicznie niosących pomoc drugiemu człowieku. Na szczęście przynajmniej niektórych z nich przypomina i nagradza Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, organizujące plebiscyt Miłosierny Samarytanin. W tym roku współorganizatorem wydarzenia była Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie.

O. Stanisław Wysocki, prezes Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza

Podczas uroczystej gali – zorganizowanej po raz pierwszy od czterech lat – 22 września w kinie Kijów wręczono statuetki Miłosiernego Samarytanina Roku 2023 w  kategoriach pracownik ochrony zdrowia oraz w kategorii osoba bezinteresownie niosąca pomoc. W tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 500 osób z całej Polski, a do ostatecznego finału zgłoszono 31 kandydatów. Wśród wyróżnionych nie zabrakło jak zawsze lekarzy, którzy swoim podejściem skradli serca pacjentów lub ich opiekunów, osób, które bezinteresownie poświęcają swój prywatny czas, by ulżyć innym w cierpieniu, ale i superbohaterów takich jak Jonasz Waśko, pielęgniarz i ratownik ze Szpitala im. Żeromskiego Krakowie, który wiosną tego roku wracając z pracy hulajnogą wzdłuż Wisły, spostrzegł w rzece mężczyznę usiłującego ratować dziecko. Bez wahania wskoczył do wody i pomógł wyciągnąć chłopca, którego reanimował jeszcze w rzece.

Prócz wydarzeń radosnych plebiscyt był także przypomnieniem o największych tragediach, z jakimi ciągle zmagamy się w naszym kraju i tuż za jego granicą – wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny na pograniczu polsko-białoruskim czy rosnąca liczba samobójstw. Nie zapomniano także o pandemii COVID-19, a dokładnie o medykach, którzy pracowali w jej trakcie, i którym kapituła plebiscytu przyznała specjalne wyróżnienie. W imieniu wszystkich lekarzy odebrała je wiceprezes ORL Marzena Ksel-Teleśnicka. Wręczający je Marek Balawajder, dyrektor informacji radia RMF FM, powiedział: „Chciałbym, żeby miała pani świadomość, że to, co się działo dwa lata temu, pozostało w naszych sercach. Wszyscy pamiętamy waszą ofiarę. Ofiarę tych, którzy oddali swoje życie w walce z covidem, ratując życie innych”.

Statuetki Miłosiernego Samarytanina 2023 roku w kategorii ochrona zdrowia otrzymali:

pani Jolanta Stokłosa (na zdjęciu poniżej), wieloletnia prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”, „ikona opieki hospicyjnej” w Krakowie

Jonasz Waśko, pielęgniarz i ratownik ze Szpitala im. Żeromskiego Krakowie

Jakub Sieczko z grupy Medycy na Granicy, która udziela pomocy medycznej obcokrajowcom na pograniczu polsko-białoruskim. W imieniu doktora statuetkę odebrała Marta Falecka, pielęgniarka anestezjologiczna, członek grupy

doktor Lucyna Marciniak, kierowniczka gminnego ośrodka zdrowia w Białowieży, która również udziela pomocy potrzebującym na skraju Puszczy Białowieskiej

Ponadto wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Urszula Dzidek,  pedagog specjalny i terapeutka zajęciowa  z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie

dr  Andrzej Grudzień, neonatolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, za „determinację w walce o każdego pacjenta” (na zdjęciu poniżej)

Łukasz Wiśniewski i Grzegorz Zięba, założyciele Polskiej Fundacji Ratownictwa Maszków, którzy m.in. pomagali uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej

Lucyna Sujka, psychoonkolog, wicedyrektor hospicjum domowego Caritas w Łowiczu

Statuetki Miłosiernego Samarytanina 2023 roku w kategorii „osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi” otrzymali:

  • Grażyna Sławińska, 33-letnia wolontariuszka z Krakowa, która straciła nogę podczas obstrzału w Bachmucie
  • Katarzyna Konewecka-Hołuj, założycielka fundacji „Piękne Anioły”
  • Ks. Jarosław Magierski, suicydolog i psychotraumatolog, inicjator i koordynator pierwszego w polskim Kościele duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin w żałobie po samobójczej śmierci bliskiej osoby – Papageno Team.
  • Grzegorz Krawczyk, sołtys-społecznik z Lachowic,  który pomaga ubogim, chorym, potrzebującym, uwikłanym w nałogi, niepełnosprawnym i nieporadnym życiowo.

Galę uświetnił występ zespołu Piwnica Świętego Norberta oraz koncert Piotra Cugowskiego.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Domin