Czekając na kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej

To miał być 30. jubileuszowy Festiwal Kultury Żydowskiej. Jak co roku mieliśmy słuchać wyjątkowych koncertów w Synagodze Tempel, bawić się na zacumowanej na Wiśle barce i brać udział w warsztatach poszerzających naszą wiedzę na temat żydowskiej kultury i tradycji. A na koniec chcieliśmy się spotkać na ulicy Szerokiej, by szaleć do klezmerskiej, ale nie tylko, muzyki. Z powodu epidemii do festiwalu, na który wielu z nas czekało, nie dojdzie. Na pocieszenie możemy jednak wziąć udział w „Prologu” do kolejnej edycji imprezy, którą organizatorzy planują w przyszłym roku.

„Prolog” odbywał się będzie w internecie i potrwa do święta Chanuki, czyli do 10 grudnia. Wszystko rozpocznie się 28 czerwca o godz. 19 premierą Koncertu Inauguracyjnego, który potem będzie już cały czas dostępny w sieci. Na ekranie będziemy mogli śledzić występy najważniejszych muzyków w historii FKŻ. Usłyszymy m.in. takie gwiazdy sceny żydowskiej, jak: Frank London, David Krakauer, Shai Tsabari, Kutiman, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar.

Artyści ci potwierdzają fakt, że podczas FKŻ zawsze można było usłyszeć bardzo różnorodną muzykę. Co do tego nie będziemy mieć już żadnych wątpliwości, kiedy w kolejnych odsłonach „Prologu” usłyszymy jeszcze Bastardę, Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem, Brass Band Franka Londona, Jacaszka i Vox Varshe, Bester Quartet ze światową premierą najnowszej płyty z muzyką Bajgelmanów, a także nową odsłonę krakowskiego projektu MLDVA, stworzonego przed kilku laty specjalnie dla festiwalowych gości.

W tym roku nie mamy szansy jak zwykle bawić się w Chederze czy Alchemii przy dźwiękach miksowanych przez znanych DJ-ów. Ale dzięki streamingowi jest szansa na rozkręcenie imprezy w domu. A pomogą nam w tym: DJ Ludwik Zamenhoff, izraelski BeatFoot czy Teder Weekender. Jednak festiwal to przecież nie tylko muzyka. Online będziemy mogli posłuchać wykładów: rabina Boaza Pasha, Edwina Seroussiego, Yossiego Klein-Haleviego, Wojciecha Pszoniaka, Mattiego Friedmana i Janusza Makucha. Odbędą się też warsztaty muzyczne z Jeffem Warschauerem, warsztaty kulinarne z Chrisem Gawlikiem, warsztaty architektoniczne dla dzieci z Anną Gieracką oraz spotkania literackie i wieczory poetyckie. Szczegóły programu będą pojawiać się na stronie www.jewishfestival.pl/pl/prolog-30-fkz/

A to wszystko w oczekiwaniu na kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej. Jego edycja planowana na 2021 rok ma być poświęcona żywiołowi, jakim jest ogień. Będzie więc na pewno gorąco.

Magda Huzarska-Szumiec

Archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej
Archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej
Archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej
Archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej
Archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej