Epokowa inwestycja w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika

Po prawie trzech latach intensywnych prac budowlanych zrealizowano zadanie za ponad 40 mln zł. W jego efekcie, dzięki przebudowie obiektu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie przy ul. Strzeleckiej 2 powstało Małopolskie Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD.

– To jest inwestycja epokowa. Pierwsza taka od ponad 140 lat, która w tak dużym stopniu poszerza działalność szpitala, oczywiście z myślą przede wszystkim o pacjencie – podkreśla Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Mowa tu o gruntownej modernizacji zabytkowego, 145-letniego budynku szpitala oraz dobudowania do niego dodatkowej kondygnację. Efektem prac są także nowe oddziały, m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, a także chirurgii dziecięcej oraz blok operacyjny za prawie 1 mln zł.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu medycznemu, w krakowskim szpitalu będzie można przeprowadzać operacje z zakresu nie tylko chirurgii ogólniej, ale też ortopedii czy laryngologii.

– Tego, czego najbardziej brakowało szpitalowi, to część zabiegowa i intensywna terapia z anestezjologiem dostępnym całą dobę. Sama sala operacyjna jest wyposażona w sprzęt na bardzo wysokim poziomie. Jest to dopełnienie kompleksowej opieki nad dzieckiem, która jest od dawna realizowana poprzez pozostałe oddziały szpitalne, POZ oraz przychodnie specjalistyczne. Ponadto pacjentom wymagającym rehabilitacji po leczeniu w Krakowie, oferujemy pobyt w naszej drugiej jednostce: Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie – informuje Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Hospitalizowani pacjenci mają teraz do dyspozycji pokoje w większości jedno- i dwuosobowe z wygodnymi łóżkami oraz fotelami dla rodziców, każdy z własną toaletą i prysznicem. W ramach inwestycji odnowione zostały także dyżurki lekarzy i pielęgniarek.

Na zdrowotnej mapie Małopolski znalazł się również – jedyny w skali kraju – ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem dzieci z FASD (poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych), który stanowi integralną część szpitala św. Ludwika.

Na inwestycję, która kosztowała łącznie ponad 40 mln zł, złożyło się: dofinansowanie z Unii Europejskiej – ok. 28 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa – blisko 2 mln zł oraz z budżetu Województwa Małopolskiego – niemal 3,5 mln zł, a także środki własne szpitala – 7,4 mln zł. Ponadto w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej szpital otrzymał ponad 2 mln zł. Dzięki tej kwocie zakupiono sprzęt medyczny m.in. aparaty do tlenoterapii, defibrylatory, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, wyroby medyczne jednorazowego użytku, a także sprzęt do dezynfekcji oraz wyposażono laboratoria m.in. w odczynniki i testy do wykonywania badań w kierunku SARS-CoV-2. Natomiast w ramach realizacji pakietu medycznego 2 szpital zyskał bramki dezynfekujące i aparat do oznaczania koronawirusa metodami genetycznymi. Do 30 czerwca br. do szpitala trafi także specjalistyczny sprzęt medyczny m.in.: aparat RTG, sterylizator czy aparat do oznaczania koronawirusa metodami genetycznymi.

(zdjęcia i źródło: Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie)