Ruszył szpital tymczasowy w halach EXPO

Epidemia przyspiesza, o czym świadczą dane z mijającego tygodnia – 18 marca odnotowano 27,3 tys. nowych zakażeń (2192 w samej Małopolsce), co stanowi drugi tak wysoki wynik od początku pandemii. W naszym województwie najgorsza sytuacja panuje w Krakowie. Dlatego w piątek 19 marca w halach EXPO Kraków uruchomiono przygotowywany od jesieni szpital tymczasowy, a właściwie jego pierwsze dwa moduły, każdy na 28 łóżek oraz 10 łóżek respiratorowych (łącznie 66 miejsc). Kolejne moduły będą udostępniane w zależności od potrzeb.

Marzec w halach EXPO przez ostatnie lata kojarzył się z wielkimi targami stomatologicznymi KrakDent. W tym roku jednak zamiast tysięcy gości pojawią się w tym obiekcie chorzy na COVID-19. – To było nie lada wyzwanie koncepcyjne i logistyczne. Na szpital został przekształcony obiekt, który wcześniej pełnił zupełnie inne funkcje. (…) Lista zagadnień, która wymagała rozwiązania, jest bardzo długa: od kwestii oświetlenia przy łóżkach chorych, przez wyżywienie, po stworzenie stanowisk respiratorowych. Sprostaliśmy temu wyzwaniu. Jeszcze raz dziękuję całemu zespołowi, który pracował nad tym, aby uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO stało się faktem – mówił 19 marca na briefingu prasowym w udostępnianym szpitalu tymczasowym wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas briefingu przed EXPO Kraków

EXPO Kraków to drugi po CUMRiK-u szpital tymczasowy otwierany w Krakowie. Docelowo przygotowano w nim 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Koszt adaptacji obiektu wyniósł 8 296 030 20 zł. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest dla niego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, który zapewnia również kadrę medyczną. Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Na dalszym etapie mają być do niego oddelegowani lekarze i pielęgniarki z innych podmiotów leczniczych.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od ponad roku uczestniczy w walce z pandemią. (…) Personel Szpitala (…) na mój apel wyraził gotowość zabezpieczenia również tych łóżek, które w pierwszym etapie, 19 marca, zostaną uruchomione. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy wyrazili chęć do pracy w szpitalu tymczasowym – mówił 13 marca podczas spotkania z dziennikarzami prezes Artur Asztabski, kierujący Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie.

Wojewoda Łukasz Kmita i prezes Szpitala im Rydygiera Artur Asztabski

Uruchomienie tych dwóch modułów zostanie tak przeprowadzone, aby dalej mógł tu funkcjonować punkt szczepień. Ma to duże znaczenie, gdyż szczepi się tutaj nawet kilkaset osób dziennie – tłumaczył w minionym tygodniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły też strategiczne decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Wówczas łóżek covidowych było we wszystkich małopolskich szpitalach ok. 4100 (w tym ok. 350 respiratorowych), co stanowiło ok. 35% wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach.

Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100. Decyzją wojewody w połowie przyszłego tygodnia zostanie również wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.

(źródło i zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)