Epidemia przyspiesza, o czym świadczą dane z mijającego tygodnia – 18 marca odnotowano 27,3 tys. nowych zakażeń (2192 w samej Małopolsce), co stanowi drugi tak wysoki wynik od początku pandemii. W naszym województwie najgorsza sytuacja panuje w Krakowie. Dlatego w piątek 19 marca w halach EXPO Kraków uruchomiono przygotowywany od jesieni szpital tymczasowy, a właściwie jego pierwsze dwa moduły, każdy na 28 łóżek oraz 10 łóżek respiratorowych (łącznie 66 miejsc). Kolejne moduły będą udostępniane w zależności od potrzeb.
Marzec w halach EXPO przez ostatnie lata kojarzył się z wielkimi targami stomatologicznymi KrakDent. W tym roku jednak zamiast tysięcy gości pojawią się w tym obiekcie chorzy na COVID-19. – To było nie lada wyzwanie koncepcyjne i logistyczne. Na szpital został przekształcony obiekt, który wcześniej pełnił zupełnie inne funkcje. (…) Lista zagadnień, która wymagała rozwiązania, jest bardzo długa: od kwestii oświetlenia przy łóżkach chorych, przez wyżywienie, po stworzenie stanowisk respiratorowych. Sprostaliśmy temu wyzwaniu. Jeszcze raz dziękuję całemu zespołowi, który pracował nad tym, aby uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO stało się faktem – mówił 19 marca na briefingu prasowym w udostępnianym szpitalu tymczasowym wojewoda Łukasz Kmita.
EXPO Kraków to drugi po CUMRiK-u szpital tymczasowy otwierany w Krakowie. Docelowo przygotowano w nim 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Koszt adaptacji obiektu wyniósł 8 296 030 20 zł. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest dla niego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, który zapewnia również kadrę medyczną. Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Na dalszym etapie mają być do niego oddelegowani lekarze i pielęgniarki z innych podmiotów leczniczych.
– Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od ponad roku uczestniczy w walce z pandemią. (…) Personel Szpitala (…) na mój apel wyraził gotowość zabezpieczenia również tych łóżek, które w pierwszym etapie, 19 marca, zostaną uruchomione. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy wyrazili chęć do pracy w szpitalu tymczasowym – mówił 13 marca podczas spotkania z dziennikarzami prezes Artur Asztabski, kierujący Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie.
– Uruchomienie tych dwóch modułów zostanie tak przeprowadzone, aby dalej mógł tu funkcjonować punkt szczepień. Ma to duże znaczenie, gdyż szczepi się tutaj nawet kilkaset osób dziennie – tłumaczył w minionym tygodniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły też strategiczne decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Wówczas łóżek covidowych było we wszystkich małopolskich szpitalach ok. 4100 (w tym ok. 350 respiratorowych), co stanowiło ok. 35% wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach.
Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100. Decyzją wojewody w połowie przyszłego tygodnia zostanie również wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.
(źródło i zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)