Łóżka dla rodziców małych pacjentów Szpitala Żeromskiego

Do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego trafiło osiem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda.  Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Z pięciu łóżek już korzystają opiekunowie małych pacjentów przebywających na Oddziale Chirurgii Dzieci, pozostałe trzy zostaną ulokowane w remontowanych salach na Oddziale  Otolaryngologicznym. Darowiznę sfinansowali Melita Filo, Dorota Erazmus-Rogóż, Tomasz Wąsik i Andrew Brochocki, franczyzobiorcy McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała od 2015 r. już 1101 łóżek do 63 szpitali w całej Polsce.

Lech Kucharski, pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie przyznał: – Dzięki pomocy fundacji Ronalda McDonalda teraz  rodzice mają do dyspozycji wygodne łóżka. Jestem przekonany, że wypoczęci i wyspani dorośli będą mniej zestresowani chorobą dziecka, zaopiekują się nim należycie, będą bardziej wyrozumiali i cierpliwi. Takie inicjatywy lokalnych przedsiębiorców są bardzo cenne, cieszę się, że udało się nawiązać współpracę.

Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym.

„Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych” – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

(źródło: Szpital im. Żeromskiego w Krakowie)

fot. Grzegorz Chajdaś