Rok wojny

Przez 12 miesięcy wojny w Ukrainie w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio udzielono pomocy prawie 1950 uchodźcom, z czego 500 to dzieci. Na świat przyszło ponad 30 noworodków – poinformował w rocznicę wybuchu wojny Szpital. Pierwsi pacjenci trafili tu już następnego dnia po wybuchu wojny, ale byli to nie tylko obywatele Ukrainy, lecz także osoby innych narodowości (wielu pacjentów pochodziło z krajów afrykańskich).

Na początku większość schorzeń związana była z trudami ciężkiej podróży, zimnem, stresem i wyczerpaniem. W wielu przypadkach dochodziło do zaostrzenia istniejących wcześniej chorób przewlekłych. W pierwszych dniach wojny dominowały kobiety w ciąży oraz małe dzieci. W ciągu pierwszego miesiąca przyjęto ponad 500 uchodźców, lecz zdarzały się dni, kiedy trafiało ich nawet 50.

sala szpitalna na pediatrii, na łóżku siedzi kilkuletni chłopiec z mamą, na ścianie postać Lolek z bajki

Nieco ponad 800 osób opuściło szpital po udzieleniu pomocy i ustabilizowaniu stanu zdrowia na SOR. Wśród oddziałów stacjonarnych najwięcej uchodźców trafiło na onkologię, pediatrię oraz oddział ginekologiczno-położniczy. Uchodźcy najczęściej zgłaszają takie dolegliwości jak: bóle brzucha i podbrzusza, nowotwory, omdlenia, zapaść, biegunka. Zdarzały się też zawały serca oraz urazy kończyn i powierzchowne urazy. Tylko kilku pacjentów to ranni bezpośrednio w wyniku działań wojennych.

Warto pamiętać, że wojna wybuchła, gdy jeszcze w dobrze nie wyszliśmy z pandemii covid-19 i personel nie zdążył odpocząć po tym trudnych i wyczerpujących dwóch latach, kiedy przeciętnie około 240 łóżek w szpitalu było stale zajętych przez pacjentów z koronawirusem, a w sumie leczono tu ponad 5 tysięcy osób z zakażeniem.

– Myślę, że to doświadczenie „trudnego” pacjenta z covid-19, radzenia sobie z wszystkimi zmianami logistycznymi oraz pracą w wyjątkowym stresie (bo przecież na początku nikt nie znał tego wirusa), w jakiś sposób przygotowało nas na podjęcie następnego wyzwania, jakim byli pacjenci uciekający przed wojną – ocenia dr Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

(Źródło: Woj. Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, www.wszp.pl)