Szpital tymczasowy w CUMRiK

Wykorzystanie CUMRiK pozwoli na wzrost liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 200, w tym o 50 łóżek intensywnej opieki medycznej. „Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. „szpitalem patronackim” tego tymczasowego szpitala” – czytamy w oficjalnym komunikacie biura prasowego Wojewody Małopolskiego: Koordynatorem działań w tym zakresie będzie dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Pierwsza część tego planu zostanie wdrożona już od poniedziałku 26 października”.

Już wcześniej wojewoda wystąpił do dyrektorów małopolskich szpitali o wytypowanie personelu medycznego, który mógłby zostać oddelegowany do pracy w szpitalu tymczasowym. Jak poinformowały służby Wojewody, do 23 października pracowników wytypowało 15 podmiotów, wskazując spośród swojego personelu w sumie aż 125 osób, dzięki czemu możliwe będzie szybsze niż planowano uruchomienie szpitala tymczasowego.

Do walki z epidemią włączone zostały także dwa krakowskie szpitale resortowe: 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką oraz SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie. W Szpitalu Wojskowym na początku października dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia były tylko 4 izolatki, ale ich liczba systematycznie rosła. Ostatnie decyzje Wojewody Małopolskiego zwiększyły liczbę miejsc „covidowych” w Szpitalu Wojskowym do 90 łóżek (w tym 16 respiratorowych).

Szpital MSWiA na początku października uruchomił dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia 10 izolatek, lecz teraz będzie jedną z placówek, które w całości zostaną przekształcone pod kątem potrzeb pacjentów z COVID-19 – został zobowiązany do przygotowania od 26 października łącznie 140 łóżek „covidowych”, w tym 7 intensywnej opieki medycznej. Jest to jedna z placówek wskazanych przez małopolski oddział NFZ do przekształcenia na wzór szpitali jednoimiennych. Trwają negocjacje z kolejnymi szpitalami.

Jak informuje rzecznik Wojewody – liczba miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 w Małopolsce w ciągu tygodnia wzrosła z ok. 1900 do ok. 2400.

(Źródło: dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego)