Udany weekend dla szczepień

W miniony weekend w sześciu parafiach w Małopolsce można było wziąć udział w akcji „Niedziela szczepień na Podhalu”. Wspólna inicjatywa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz Archidiecezji Krakowskiej i podhalańskich samorządów zakończyła się sukcesem. Każdy z sześciu punktów zaopatrzony był w 300 dawek preparatu Johnsson&Johnsson. Punkty szczepień działały w godzinach, kiedy odprawiane są niedzielne msze, w parafiach w Lipnicy Wielkiej, Czarnym Dunajcu, Szaflarach, Białym Dunajcu, Zębie, Bukowinie Tatrzańskiej.

– Szczepienia rozpoczęliśmy o godz. 7.30. W każdym punkcie czekali już na nas chętni do szczepienia. Najwięcej osób – 250 – zostało zaszczepionych w Czarnym Dunajcu, gdzie kolejka nie zmniejszała się przez cały czas działania punktu. Łącznie tylko w 3 punktach – Lipnica Wielka, Czarny Dunajec oraz Szaflary – zostało zaszczepionych 569 osób. Wszystkie punkty działały bez zakłóceń, do ostatniego chętnego – ostatnia dawka została podana o godz. 16.35 w Czarnym Dunajcu – mówi Marta Świetlik – koordynator akcji z ramienia Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

We wszystkich punktach zorganizowanych przy parafiach zaszczepiono łącznie w samą tylko niedzielę 799 osób.

 – Niedzielne szczepienia przy kościołach wydają się ze wszech miar uzasadnione (…). Pomimo niesprzyjającej aury w punktach szczepień ustawiały się kolejki. Dzięki tej akcji w gminach powiatu tatrzańskiego zaszczepiono kolejne 230 osób – mówi lek. med. Jerzy Toczek koordynator z ramienia Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

– Jak widać, organizacja takich punktów ma sens i jest potrzebna. (…) Bardzo się cieszę, że w naszym województwie mamy coraz więcej osób zaszczepionych, bo szczepienia to nasza wspólna sprawa – podsumował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym w tę akcję.

Podczas weekendu także małopolscy samorządowcy prowadzili podobne, terenowe punkty szczepień. Tak było na przykład w Rabsztynie, gdzie szczepienie można było przyjąć w zabytkowej Chacie Kocjana u podnóża zamku Rabsztyn koło Olkusza i w nagrodę zwiedzić zamek za symboliczną złotówkę. Jednodawkowy preparat można było także otrzymać w amfiteatrze w Gromniku, na stadionie w Iwkowej, w miechowskim parku czy budynku Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej.

Łącznie, zarówno w ramach akcji samorządów jak i niedzielnej akcji szczepień przy parafiach, w Małopolsce szczepienia w weekend otrzymało 2498 osób.

(Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, opr. jgh)