Wygaszanie szpitali tymczasowych

31 maja szpital tymczasowy w EXPO Kraków opuścił ostatni pacjent leczony tam z powodu COVID-19. Wygaszanie szpitala, a tym samym przywracania temu obiektowi pierwotnych funkcji zapowiedzieli podczas briefingu przed halą EXPO w piątek, 28 maja br., wojewoda małopolski Łukasz Kmita i prezes Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski. Z końcem maja zakończy także działalność szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju.

– To dzień podsumowania i podziękowania wszystkim tym, bez których ten szpital by nie powstał, oraz całej małopolskiej służbie zdrowia. To był wielki zbiorowy wysiłek organizacyjny, ale też ciężka codzienna praca personelu medycznego – powiedział podczas briefingu wojewoda Kmita. – Liczba nowych przypadków jest niewielka, epidemia, trzecia fala przechodzi do historii. Jednak aby ten napis „szpital tymczasowy” przeszedł do historii, musimy się zaszczepić – dodał.

Przywracanie do stanu pierwotnego obiektów należących do Spółki Targi w Krakowie powinno się rozpocząć w pierwszej połowie czerwca. Do 15.07.2021 r. będą trwały prace związane z demontażem infrastruktury szpitalnej, prowadzone przez firmę Chemobudowa Kraków, tę samą, która zrealizowała prace adaptacyjne. Sprzęt z likwidowanego szpitala tymczasowego w większości zostanie przekazany do Szpitala im. Rydygiera, a jeśli będzie taka konieczność, zostanie ponowny wykorzystany w szpitalu tymczasowym.

Poprawa sytuacji epidemicznej pozwala „uwalniać” kolejne łóżka „covidowe” i dostosowywać ich liczbę do zmieniających się potrzeb. Maksymalnie w Małopolsce było ich 4282, obecnie (dane z 28.06) w szpitalach udostępnionych jest 1730 łóżek dla pacjentów z COVID-19 „Uwolnionych” zostało zatem ponad 2,5 tys. łóżek. Pacjenci z COVID-19 nadal będą hospitalizowani w szpitalu tymczasowym w krakowskim CUMRiK-u, który docelowo stanie się szpitalem pasywnym, gotowym do ponownego uruchomienia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na 1 czerwca 2021 r. sześć placówek dotąd covidowych zostanie odblokowanych:
– Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
– Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie,
– Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie,
– 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie,
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku,
– Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie.

(źródło i zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, opr. KD)