Szpital Uniwersytecki w Krakowie wraz z firmą Diamond Module opracował prototyp Mobilnego Punktu Szczepień przeciw Covid-19. Może on stanowić doskonałą alternatywę dla stacjonarnych przychodni oraz rozwiązać problemy z brakiem punktów szczepień w mniejszych miejscowościach.
Konstrukcję mobilnego punktu szczepień oparto na kontenerze morskim, który przemianowano na Punkt Przyjęcia Pacjentów. Stalowa konstrukcja została wyposażona w dwie poczekalnie, gabinet lekarski, gabinet szczepień oraz pomieszczenie magazynowe i techniczne.
![](https://ggl.com.pl/wp-content/uploads/2021/01/511x334xaid7401_fot._agnieszka_diakow_archiwum_su-1024x670.jpg.pagespeed.ic.PBBmq31x9f.jpg)
– Organizacja pracy w takim punkcie jest dość prosta. Potrzebujemy tak naprawdę trzech osób: lekarza, który kwalifikuje pacjentów, pielęgniarkę odpowiedzialną za samo szczepienie oraz asystenta medycznego, który będzie wprowadzał dane do systemu – tłumaczył Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.
Kontener jest ogrzewany, posiada klimatyzację i został wykonany z materiałów łatwych do dezynfekcji. Mobilny Punkt Szczepień zaprojektowany jest zgodnie z wymogami i przepisami bezpieczeństwa sanitarnego.
– Mobilny Punkt Szczepień powinien zabezpieczyć dwie kwestie. Po pierwsze ograniczyć ryzyko konkurencji o przestrzeń medyczną w przychodniach, które już teraz mają problem z połączeniem organizacji punktu i codziennym przyjmowaniem pacjentów. Po drugie zabezpieczyć miejscowości, które nie mają możliwości zorganizowania stacjonarnych gabinetów szczepień – dodał dyrektor Jędrychowski.
– Z zainteresowaniem patrzymy na ten projekt. Będziemy się zastanawiać, czy nie upowszechnić pomysłu na całą Polskę – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Mobilny Punkt Szczepień powstał przy współudziale Szpitala Uniwersyteckiego, a za jego produkcję odpowiada firma Diamond Module.
(źródło: su.krakow.pl, fot. Agnieszka Diaków/SU)
![](https://ggl.com.pl/wp-content/uploads/2021/01/347x462ximg_3996-768x1024.jpg.pagespeed.ic.CAumyEf0cp.jpg)