Innowacyjny punkt szczepień w Krakowie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wraz z firmą Diamond Module opracował prototyp Mobilnego Punktu Szczepień przeciw Covid-19. Może on stanowić doskonałą alternatywę dla stacjonarnych przychodni oraz rozwiązać problemy z brakiem punktów szczepień w mniejszych miejscowościach.

Konstrukcję mobilnego punktu szczepień oparto na kontenerze morskim, który przemianowano na Punkt Przyjęcia Pacjentów. Stalowa konstrukcja została wyposażona w dwie poczekalnie, gabinet lekarski, gabinet szczepień oraz pomieszczenie magazynowe i techniczne.

– Organizacja pracy w takim punkcie jest dość prosta. Potrzebujemy tak naprawdę trzech osób: lekarza, który kwalifikuje pacjentów, pielęgniarkę odpowiedzialną za samo szczepienie oraz asystenta medycznego, który będzie wprowadzał dane do systemu – tłumaczył Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Kontener jest ogrzewany, posiada klimatyzację i został wykonany z materiałów łatwych do dezynfekcji. Mobilny Punkt Szczepień zaprojektowany jest zgodnie z wymogami i przepisami bezpieczeństwa sanitarnego.

– Mobilny Punkt Szczepień powinien zabezpieczyć dwie kwestie. Po pierwsze ograniczyć ryzyko konkurencji o przestrzeń medyczną w przychodniach, które już teraz mają problem z połączeniem organizacji punktu i codziennym przyjmowaniem pacjentów. Po drugie zabezpieczyć miejscowości, które nie mają możliwości zorganizowania stacjonarnych gabinetów szczepień – dodał dyrektor Jędrychowski.

– Z zainteresowaniem patrzymy na ten projekt. Będziemy się zastanawiać, czy nie upowszechnić pomysłu na całą Polskę – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mobilny Punkt Szczepień powstał przy współudziale Szpitala Uniwersyteckiego, a za jego produkcję odpowiada firma Diamond Module.

(źródło: su.krakow.pl, fot. Agnieszka Diaków/SU)