Powoli opada w naszej Izbie „wyborczy kurz”, odsłaniając rzeczywistość IX kadencji samorządu lekarskiego. To na razie nowy porządek w izbach okręgowych, bo zjazd krajowy odbędzie się 12-14 maja br. Wybory przeprowadzone podczas zjazdów okręgowych wyłoniły 9 „nowych” prezesów, ponowny wybór na drugą kadencję uzyskało 15 dotychczasowych prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. Na 24 osoby pełniące tę funkcję wybrano 18 lekarzy oraz 6 lekarzy dentystów. Delegaci na Zjazdy wybrali również okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz członków organów poszczególnych izb.
Wskazano również przedstawicieli izb na Krajowy Zjazd Lekarzy. W tym roku liczba tych delegatów jest wyjątkowo duża, zastosowano taki sam przelicznik jak poprzednio, czyli 1 delegat na 400 lekarzy. Przy rosnącej liczbie lekarzy w rejestrze to proste, matematyczne działanie spowodowało łączny wybór 495 delegatów. Projekt porządku obrad XV Krajowego Zjazdu Lekarzy zakłada w pierwszym dniu obrad złożenie sprawozdań przez ustępujące władze i organy Naczelnej Izby Lekarskiej. Zanim do tego dojdzie, będą uroczyste wręczenia odznaczeń izbowych. Miło mi poinformować, że w tym rozdaniu uhonorowano naszą ustępującą Okręgową Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej doktor Annę Kot oraz – również kończącego drugą kadencję – Przewodniczącego Okręgowego Sądu Lekarskiego w Krakowie prof. Waldemara Hładkiego. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za ich pracę!
Drugi dzień obrad Krajowego Zjazdu to już część wyborcza, która wyłoni Prezesa NRL IX kadencji, nowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W tym dniu wybrani zostaną ponadto członkowie organów Naczelnej Izby Lekarskiej, zastępcy NROZ i Krajowa Komisja Wyborcza. Liczymy, że w każdym z nich znajdą się nasi ludzie. Cały Kraków trzyma kciuki…
Trzeci dzień obrad to dyskusje zjazdowe, niewątpliwie z oceną aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia, projektów uchwał, apeli, rezolucji zjazdowych. Namiastkę tego przeżyliśmy już podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej, kiedy z zaskoczenia wprowadzono do porządku obrad projekt ustanowienia nowej, wyższej stawki składki na rzecz samorządu lekarskiego. Po długiej debacie, w której nawet porównano metodę wprowadzenia tego punktu pod obrady do zwyczajów polskiego Sejmu, wnioskodawca wycofał swój projekt. Dyskusja zostanie wznowiona podczas Zjazdu Krajowego. Nad tą kwestią zastanawiała się również nasza Okręgowa Rada Lekarska na swoim pierwszym posiedzeniu IX kadencji. Argumenty były podobne do tych sprzed tygodnia na Naczelnej Radzie. Zwolennicy wyższej składki wypominali już bardzo długi okres od ostatniej podwyżki, choć rzeczywistość finansowa uległa znacznej zmianie. Były też argumenty w stylu „stać nas na to”. Przeciwnicy podnosili, że utarte stereotypy o haraczu na rzecz izb są nad wyraz popularne i często używane, i że podwyżka raczej pogrąży izby niż je wzbogaci. Podczas Krajowego Zjazdu będzie ciekawie. Zobaczymy, czy argument konieczności większego przypływu pieniędzy na powiększony asortyment nowych działań na rzecz lekarzy zwycięży nad poczuciem przymusowej daniny.
W tej kadencji samorząd pewnie jak zwykle będzie musiał się zmierzyć z działaniami Ministerstwa Zdrowia, choćby w sprawie zakusów na staż podyplomowy, zarobków w ochronie zdrowia czy też w kwestii samej organizacji systemu opieki zdrowotnej w czasie popandemicznym. Miejmy tylko nadzieję, że nasze działania nie zostaną zakłócone sytuacjami, które tak znacząco wpłynęły na życie w okresie ostatnich lat i ostatnich miesięcy.
Mariusz Janikowski