Orkiestra znów pięknie zagrała

175 426 813 zł – tyle wyniosła suma zadeklarowanych wpłat na koniec 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy –  w niedzielę 28 stycznia. To jednak nie wszystko, bo wiele internetowych licytacji wciąż trwa. W tym roku Orkiestra grała pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Ostateczny wynik tegorocznej zbiórki poznamy 27 marca.

Celem tegorocznej zbiórki pieniędzy przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Hasło było jednoznaczne: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Według oficjalnych danych od 4 marca 2020 r. na COVID-19 zachorowało w Polsce ponad 6 mln 650 tys. osób, jednak wszyscy doskonale wiemy, że liczba niezarejestrowanych zachorowań to kolejne miliony. U bardzo wielu osób koronawirus pozostawił w płucach większy lub mniejszy ślad, czasem śmiertelnie groźny, czasem jeszcze nieodczuwalny. Ale liczba pacjentów zgłaszających problemy z układem oddechowym wyraźnie rośnie. Poradnie i oddziały pulmonologiczne nie są na to przygotowane, lecz dzięki WOŚP będą niebawem dysponować nowoczesnym sprzętem.

W tym roku działało aż 1685 sztabów WOŚP, w tym aż 100 poza granicami Polski – w 23 krajach. Pieniądze zbierało 120 000 wolontariuszy. Najmłodsza tegoroczna wolontariuszka Zoila Mbarga miała w dniu 32. Finału 44 dni (oczywiście, nie zbierała sama), najstarsza – Anna Kusiak – 97 lat. 

Na koniec Finału zadeklarowana kwota wyniosła ponad 175 mln zł, więc jak zwykle – padł rekord. Z samej tylko licytacji pożądanych przez wielu „WOŚP-owych” złotych serduszek oraz złotych kart telefonicznych uzyskano ponad 7,9 mln zł. Za złote serduszko 32. Finału z nr 1 zapłacono 1 050 000 zł, za złotą kartę – 125 000 zł.

Ostateczną kwotę poznamy pod koniec marca, bowiem trwają jeszcze internetowe licytacje. Wciąż można się do nich dołączyć. Jednak Jerzy Owsiak już po zakończeniu Finału poinformował, że uzyskana w niedzielę kwota wystarczy na zakup wszystkiego, co zaplanowała Fundacja.

(Źródło: WOŚP)