Szpital Rydygiera kwalifikuje do bezpłatnych operacji robotycznych raka endometrium

Pierwsze w Małopolsce i refundowane przez NFZ robotyczne operacje z użyciem systemu da Vinci zostały przeprowadzone 19 stycznia br. na Oddziale Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie.

Dwie pierwsze pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane przy użyciu robota da Vinic,  co oznacza, że do procedur robotycznych wykorzystywanych już wcześniej w „Rydygierze” na urologii, chirurgii ogólnej i ortopedii dołączyła też ginekologia. Wszystkie operacje z użyciem systemów robotycznych są w Szpitalu im. Rydygiera wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.

Dr n. med. Marcin Opławski

 „Jesteśmy jedyną placówką w Małopolsce, która ofertuje pacjentkom z rakiem endometrium bezpłatne operacje robotyczne. Do końca 2024 r. mamy możliwość przeprowadzenia ponad 50 takich zabiegów, dlatego prowadzimy rozszerzoną diagnostykę we własnych przyszpitalnych przychodniach, ale też we współpracy z lekarzami z całego regionu przekazujemy kobietom szczegółowe informacje o możliwościach szybkiej i nowoczesnej terapii w naszej placówce” – powiedział Artur Asztabski, prezes Szpitala Rydygiera.

Pierwsze ginekologiczne operacje robotyczne przeprowadził w miniony piątek dr n. med. Marcin Opławski, ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną. „Zabiegi przebiegły bez komplikacji; każdy z nich trwał ok. 2 godz., a to oznacza, że operacje robotyczne przeprowadzone były w krótszym niż przewidywaliśmy czasie. Zarówno czas operacji, jak i asysta robota są korzystne dla naszych pacjentek, które ze względu na wiek (80 i 76 lat) mają lepsze warunki powrotu do zdrowia” – przyznaje dr Opławski, który po szkoleniach w Wiedniu i czeskich Budziejowicach uzyskał certyfikat samodzielnego operatora. Certyfikację asysty otrzymała również dr n. med. Anna Jędrzejczyk z Oddziału Ginekologii Onkologicznej, która uczestniczyła w pierwszych operacjach.

Od lewej: dr Krzysztof Mawlichanów, dr Anna Jędrzejczyk, dr Marcin Opławski

Kwalifikacja pacjentek do zabiegów prowadzona jest w procesie ciągłym i dostępnym dla każdej chorej poprzez Poradnię Ginekologiczną, działającą codziennie do godz. 17 przy Szpitalu Rydygiera.  

„Zachęcamy wszystkie panie, a szczególnie pacjentki w okresie okołomenopauzalnym, które zauważają niepokojące objawy, do wizyty w naszej Poradni, gdzie wykonujemy niezbędną wczesną diagnostykę onkologiczną, a zatem możemy na bardzo wczesnym stadium choroby wychwycić wszelkie niepokojące zmiany, także te nowotworowe” – powiedział ordynator Opławski.

Co szczególnie ważne, wszystkie pacjentki, które mają już rozpoznanie nowotworu i otrzymały diagnozę w jakiejkolwiek innej placówce w Małopolsce, mogą w Poradni Ginekologii Onkologicznej Szpitala Rydygiera uzyskać szybką ścieżkę indywidualnej terapii i kompleksowe leczenie.

 „W każdy poniedziałek o godz. 8, bez wcześniejszego zapisywania się czy jakiejkolwiek rejestracji zapraszamy pacjentki ze zdiagnozowanym nowotworem trzonu macicy prosto do naszej Poradni Ginekologii Onkologicznej. Każda z nich zostanie natychmiast przyjęta i  po konsylium onkologicznym poddana dalszej szybkiej ścieżce terapeutycznej. A jeśli będzie taka potrzeba – otrzyma szybką kwalifikację do refundowanej przez NFZ operacji z użyciem robota Da Vinci oraz późniejszej radioterapii” – informuje dr Marcin Opławski.

Rak endometrium jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym i niestety od kilkunastu lat zauważalny jest w Polsce wzrost zachorowalności na ten typ nowotworu (rozpoznawany u 6 tys. kobiet rocznie, z których blisko 2 tys. umiera). Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety w wieku 50-70 lat, a do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się: otyłość, cukrzycę (również insulinooporność) oraz nadciśnienie tętnicze. Nowotwór trzonu macicy daje stosunkowo szybko objawy w postaci nieprawidłowych krwawień, których nie wolno lekceważyć.
Konsultacje specjalistów  dostępne są codziennie od poniedziałku do piątku w Poradni Ginekologicznej działającej przy Szpitalu Rydygiera w Krakowie; tel. 12 646 8 379 lub 12 646 8 412  

Źródło: Szpital im. Rydygiera w Krakowie